Sedm zásad, jak naložit s akciemi, které leží na dně šuplíku
1. zjistit, Čí akcie vlastníte
Podle identifikačního čísla ISIN vyhledá majitel informace o akciích a společnosti na finančním serveru. Společnost přitom může podle názvu najít i v Obchodním rejstříku, který eviduje všechny změny a zániky.
2. poradit se s institucemi
Pokud mají akcie zaknihovanou formu, má vlastník doma výpis ze Střediska cenných papírů. To je také nejlepším zdrojem všech dalších informací. Listinné akcie mají formu cenného papíru a s žádostí o informace se vlastník může obrátit na Komisi pro cenné papíry.
3. znát práva akcionáře
Pokud si vlastník akcie ponechá, má právo na výplatu podílu na zisku v podobě dividend, hlasování na valné hromadě a na likvidační zůstatek.
4. změny bydliště ohlásit
Na všechny změny bydliště je dobré společnost i Středisko cenných papírů upozornit. Jedině tak si může být držitel akcie jistý, že se k němu dostanou informace o valných hromadách, výplatě dividend, výplatě likvidačního zůstatku nebo změně formy akcií.
Ve stanovách společnosti najde způsob, jakým společnost na tyto skutečnosti upozorňuje. U akcií na jméno je to vždy poštou, u akcií na majitele, se kterými může nakládat libovolná osoba, je nejovyklejší formou zveřejnění v denním tisku.
5. zjistit hodnotu akcií
Pokud jsou akcie kotované na Burze cenných papírů Praha, najde je majitel na internetových stránkách Komise pro cenné papíry. Cena akcie je pak jasná. Hodnotu nekotované akcie se majitel dozví u licencovaného finančního zprostředkovatele. Licenci pro obchod s akciemi mají například všechny banky.
6. prodat akcie bezpečně
Akcie může držitel prodat přes zprostředkovatele, na inzerát nebo samotné společnosti a jejím akcionářům. Komise pro cenné papíry zveřejňuje na svém webu seznam nabídek k převzetí, kde firmy nabízejí odkup svých akcií za předem stanovenou cenu.
7. dát pozor na podvodníky
Nejhorší variantou prodeje je využít nabídky neznámé firmy. Od devadesátých let do dneška se objevují vlny, ve kterých přicházejí do schránek domácností letáky.
Podvodníci přitom počítají s tím, že se lidé o cenu akcií nezajímají. Kupují pak od nich akcie za nízkou cenu a prodávají je dál. Komise pro cenné papíry je na rozdíl od poškozených nemůže sama žalovat. Majitele akcií na svých stránkách komise preventivně upozorňuje na podezřelé společnosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist