Index PX-50 včera opět překonával rekordy. Ráno sice oslaboval, ale během odpoledne se vyšplhal na nové historické maximum a uzavíral na hodnotě 1314 bodů. Jenom v období prázdnin si index připsal úctyhodných 7,8 procenta.
"Burzu cenných papírů ovlivňují zejména dvě věci - situace panující kolem Unipetrolu a hvězdná růstová dráha ČEZ," říká k tomu Jan Procházka, analytik ze společnosti Cyrrus. "Ostatní tituly zůstávají zatím mírně v ústraní," dodává.
Podle Procházky je hlavním hnacím motorem značně optimistických akcionářů Unipetrolu chystaná mimořádná valná hromada. "I přesto, že Komise pro cenné papíry nejspíš příští týden schválí nabídku povinného odkupu minoritních akcionářů za 135 korun, investoři tyto informace ignorují," tvrdí analytik.
Radek Létal, portfolio manažer A&CE Global, považuje akcie Unipetrolu za jedny z nejatraktivnějších pro dlouhodobé investory, pouze však při ceně pod 180 korun za akcii. Unipetrol se ale nyní obchoduje nad 193 korun.
Dobře si stojí i státem ovládaný ČEZ. "Zvýšená poptávka po elektrické energii od ČEZ, vyplývající z oznámení o silném růstu velkoobchodních cen elektřiny pro příští rok, indikuje i fakt, že se nejedná jen o energii pro české firmy, ale značná část subjektů zjevně počítá s exportem," analyzuje Procházka. " Tato pozitivní informace je však již započtena v ceně akcií a v příštích dnech přijde spíše mírnější korekce, která bude předzvěstí dalších razantních růstů," myslí si Procházka.
Jedním z málo čitelných titulů na pražské burze je podle Procházky mediální společnost CME. "Stěžejní informace o minimalizování reklamy na konkurenční České televizi si investoři v USA nevšimli. Naopak zprávu o akvizici SBS, druhé největší evropské televizní společnosti s prémií 6,7 procenta, ocenili výrazným růstem. A to i přesto, že firma vyjednává o nákupech dalších televizních stanic, například v Turecku," uvedl Procházka.
Navzdory rekordně vysokým hodnotám akciového trhu existuje v českých akciích stále budoucí potenciál. Procházka říká, že ČEZ, Zentiva či Erste Bank prostor pro přidání minimálně 15 procent ročně mají. "U Komerční banky a Českého Telecomu bude důležité, zda je majoritní vlastníci využijí jako bránu pro své akvizice ve střední a východní Evropě," uzavírá.
Oživení trhu práce v USA a růst zisků amerických firem přispěly podle Daniela Kukačky, senior portfolio manažera ČP INVEST, k letnímu posílení všech hlavních světových akciových indexů. Tyto faktory převážily nepříznivý vliv růstu úrokových sazeb ve Spojených státech. "Zvýšení úrokových měr se však v ekonomice USA kvůli obvyklému zpoždění asi o dvanáct měsíců začne naplno projevovat až na počátku roku 2006," upozorňuje Kukačka.
V Evropské unii Kukačka očekává mírný pokles v krátkodobém časovém horizontu. "Nemusí však být výrazný, akciové trhy jsou oproti dluhopisům podhodnoceny a případné oslabení cen ropy by mohl pokles akciových trhů zastavit," uvádí.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G Prague

Odhady expertů