Slavná Venuše z Věstonic, Býčí skála a perská bohyně
Historicky významné území Česka vydalo asi další archeologický poklad. Objevů srovnatelných se soškou perské bohyně však už bylo několik.
Mezi nejznámější nálezy patří Věstonická Venuše, která je jedním z prvních dokladů pravěké keramiky. Byla nalezena 13. července 1925 v Dolních Věstonicích a její stáří odhadnuto na dvacet pět tisíc let.
Podobně významným nálezem, s nímž je srovnáván i současný objev pečetidla v podobě perské bohyně, je takzvaná Býčí skála u Adamova. Kolem roku 1870 byly v obrovské podzemní dutině nalezeny kostry 40 lidí a pozůstatky dalších obětin, staré asi 2500 let.
Od roku 2003 probíhá největší akce v dějinách české archeologie - průzkum náměstí Republiky v Praze, který odkryl románské a gotické paláce a domy z 12. století.
Posledním velkým objevem je pohřební komora v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, nalezená letos v dubnu, kam bylo uloženo tělo Karla IV. a historici zde objevili i fragmenty rakví a kostí.
Zajímavá jsou i největší neolitická sídliště v České republice Bylany a sídliště a pohřebiště v Úněticích (čtk, ven)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist