Slavná Venuše z Věstonic, Býčí skála a perská bohyně

Historicky významné území Česka vydalo asi další archeologický poklad. Objevů srovnatelných se soškou perské bohyně však už bylo několik.
Mezi nejznámější nálezy patří Věstonická Venuše, která je jedním z prvních dokladů pravěké keramiky. Byla nalezena 13. července 1925 v Dolních Věstonicích a její stáří odhadnuto na dvacet pět tisíc let.
Podobně významným nálezem, s nímž je srovnáván i současný objev pečetidla v podobě perské bohyně, je takzvaná Býčí skála u Adamova. Kolem roku 1870 byly v obrovské podzemní dutině nalezeny kostry 40 lidí a pozůstatky dalších obětin, staré asi 2500 let.
Od roku 2003 probíhá největší akce v dějinách české archeologie - průzkum náměstí Republiky v Praze, který odkryl románské a gotické paláce a domy z 12. století.
Posledním velkým objevem je pohřební komora v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, nalezená letos v dubnu, kam bylo uloženo tělo Karla IV. a historici zde objevili i fragmenty rakví a kostí.
Zajímavá jsou i největší neolitická sídliště v České republice Bylany a sídliště a pohřebiště v Úněticích (čtk, ven)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist