Na útok virů se chystají Evropa i USA

Zatímco Rumuni vybíjejí tisíce ptáků v deltě Dunaje, západněji ležící státy chystají obranu před pandemií. Připravit se na nejhorší, a zároveň nevyvolávat kvůli ptačí chřipce paniku - pro politiky to je zatím nadlidský úkol.
Britská vláda rozesílá lékařům milióny letáků, jak lidem vysvětlovat hrozbu pandemie a co proti ní stát dělá. Zároveň ale po lidech žádá, aby úřadům hlásili všechna "podezřelá úmrtí ptáků".
H5N1 je jeden z nejnebezpečnějších virů, které se ve světě v posledních letech objevily. Část obětí zabil do osmačtyřiceti hodin po objevení prvních symptomů.
Turecko ani Rumunsko, kde se nejagresívnější virový kmen naposledy objevil, zatím žádné nemocné osoby nehlásí.
"Do oblasti vycestovali dva experti. Jejich mise začíná dnes a končí ve čtvrtek. V obou státech mají být nápomocni tamním kolegům," uvedla Evropská komise.
Všechny členské země unie musí z rozhodnutí Bruselu vytipovat a sledovat oblasti s vysokým rizikem, především farmy v blízkosti mokřadů, chovy drůbeže v oblastech, kudy táhnou divocí ptáci, a také oblasti, kde je vysoká koncentrace drůbežáren.
"Pokud je to nutné, bude třeba držet domácí ptáky neustále v budovách," uvádí komise bez dalšího upřesnění.

Pentagon a ptačí chřipka

Ptačí chřipky se nyní začaly obávat i Spojené státy.
Pentagon už připravil plán, jak ochránit americké vojáky a jejich rodiny. Ministerstvo obrany ve Washingtonu, jehož laboratoře nemusí dodržovat tak přísné normy jako civilní, už má experimentální vakcínu, kterou začal testovat.
Pro vojenské účely jí bude k dispozici až dvacet miliónů dávek. "Možnosti plošného propuknutí viru u lidí se obáváme," řekl agentuře AP William Winkenwerder z oddělení Pentagonu pro zdravotní záležitosti.
I když je neobvyklé, aby člověk nemoc chytil přímo od zvířete (zatím se to stalo asi stovce Asiatů, z nichž polovina zemřela), je možné, že virus zmutuje.
Ohnisko pandemie by v takovém případě bylo s největší pravděpodobností ve Východní Asii. Ostrovní Tchaj-wan už například vynaložil třicet miliard dolarů na ochranná opatření pro tento případ. Čtyři miliardy vydává na léky a vakcíny, šest miliard pak na pobídky pro soukromý sektor, aby vytvářel výrobní linky na vakcíny. Producentům stát garantuje odbyt a poskytuje daňové výhody.

Nepřipravená Asie

Více či méně kvalitní plán pro případ pandemie má zatím jen čtyřicet ze 192 členských zemí Světové zdravotnické organizace.
Pokud by se podařilo zastavit šíření nákazy již v Asii, zbytek světa by se jí nemusel obávat.
Mezinárodní spolupráce ale zatím silně pokulhává. Vietnam je například kritizován za to, že trvalo mnoho týdnů, než potvrdil lidské oběti. Turecko zase se zpožděním poslalo vzorky do Evropy.
Svět zatím nemá ani žádnou dohodu o vzájemné pomoci v případě propuknutí pandemie v chudé zemi, k níž vyzývá například generální tajemník OSN Kofi Annan.
Spoléhat se na nyní dostupný lék tamiflu je podle odborníků ošidné. V Asii, především v Japonsku, kde je běžně předepisován proti chřipce, jsou chřipkové viry proti němu stále odolnější.
Novou účinnou chřipkovou vakcínu je svět schopen produkovat v maximálním množství šesti set miliónů dávek denně. Její vývoj ale zabere nejméně šest měsíců od propuknutí pandemie.