Virus ptačí chřipky se s největší pravděpodobností poprvé rozšířil do členské země Evropské unie. Řečtí veterináři odhalili nemoc u uhynulého krocana v blízkosti ostrova Chios v Egejském moři.
"Jeden z devíti vzorků drůbeže byl testován pozitivně," uvedlo včera v prohlášení řecké ministerstvo zemědělství. Výsledek musí ještě definitivně potvrdit odborníci v Aténách.

Brusel je nyní konfrontován s nepříjemnou skutečností. Ještě v září označovali úředníci hrozbu zavlečení chřipky na území unie za téměř vyloučenou. Přísná bezpečnostní opatření doposud zavedlo pouze několik evropských zemí.
Nákaza se do Řecka přenesla ze sousedního Turecka, kde se navíc objevil pro člověka smrtelný kmen viru H5N1. Zda je přítomen i v Řecku, do uzávěrky tohoto vydání experti nepotvrdili.

"Komise dosud nezaujala stanovisko. Ještě musí proběhnout celá řada testů, než budeme moci říct cokoli konkrétního," sdělilo HN tiskové oddělení evropského komisaře pro zdravotnictví Markose Kyprianoua. Zákaz vývozu drůbežích produktů, zatím pouze z postiženého ostrova, už unie začala připravovat.
Nově komise sleduje také situaci v Chorvatsku. K vyšetření do veterinárního institutu tam bylo posláno deset mrtvých špačků, které nedaleko Záhřebu našli místní občané. I v tomto případě se ale čeká na výsledky dalších testů.

Američané propadají panice

Fakt, že nákaza se během posledních dnů potvrdila hned ve třech evropských zemích, ještě více znepokojil Spojené státy.
Američané bombardují úřady všemi možnými otázkami. "Je to šílené," řekl agentuře AP Dave Daigle, mluvčí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Internetová stránka centra, informující o ptačí chřipce, zaznamenává denně v průměru 447 tisíc přístupů.

I když je chřipka ve východní Evropě nebezpečná zatím jen drůbeži, Američané se ptají: Je bezpečné mít na zahradě ptačí krmítko? Mám ohlásit každého mrtvého ptáka? Mohu upéct na Den díkůvzdání krocana?
Také americký prezident George Bush se ke chřipce v poslední době často vyjadřuje. Na srpnovou dovolenou na svůj texaský ranč si s sebou vzal více než pětisetstránkovou knihu Johna M. Barryho Velká chřipka, pojednávající o globální pandemii v roce 1918.

Od té doby jednal o nákaze při každém mezinárodním setkání, například s Čínou, Ruskem či Thajskem. Bush také oznámil, že v případě pandemie v USA nasadí armádu, aby dohlédla na dodržování karantény. Na prevenci proti chřipce americký Senát nedávno schválil téměř čtyři miliardy dolarů.
Dalších šest miliónů nyní USA posílají do Vietnamu, země, kde bylo zaznamenáno zdaleka nejvíce úmrtí na zákeřný kmen H5N1. Zakročit proti vzniku pandemie přímo v jihovýchodní Asii je experty považováno za nejlepší řešení.
Americký ministr zdravotnictví Mike Leavitt tuto oblast navštívil a vrátil se velmi pesimistický.

"Zabránit propuknutí chřipkové nákazy v globálním měřítku je nemožné," prohlásil. K tomuto závěru došel poté, co navštívil drůbeží trh ve vietnamské Hanoji, v Kambodži, Laosu, Indonésii a Thajsku. Hygienické podmínky v regionu jsou podle Leavitta katastrofální.

Málo peněz pro Asii

Země jihovýchodní Asie, s výjimkou bohatšího Hongkongu či Tchaj-wanu, nemají na boj s ptačí chřipkou dostatek peněz.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se snaží vybrat sto miliónů dolarů od dárců, aby se v těchto zemích mohly zaplatit veterinární služby a diagnostická zařízení související s nákazou.
Zatím však FAO získala jen asi třicet miliónů. V pátek chce proto evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová vyzvat k uspořádání dárcovské konference pro Asii.