Komise chce, aby mýtné zavedl Kapsch

Nejlepší nabídku na mýtný systém v Česku podala firma Kapsch. Na tom se podle informací HN včera dohodla komise, která posuzovala nabídky čtyř uchazečů o miliardovou zakázku.
O vítezi tendru však rozhodne až vláda, které ve středu předloží návrh komise ministr dopravy Milan Šimonovský.
Společnost Kapsch se podílela na zavedení mikrovlnného mýtného systému v Rakousku a podobný chce instalovat i v #198#esku.
Konsorcium vedené společností Kapsch ohodnotilo svou nabídku na 22 miliard korun. Nejlevnější byl projekt sdružení Ascom Fela a Damovo za 15 miliard. Italská Autostrade by mýtné zavedla za 17,5 miliardy a rakouské konsorcium A-Way za 33,7 miliardy korun.
Cena byla při rozhodování komise šedesátiprocentním kritériem. Podle informací HN si komise vybrala ne podle technických, ale podle obchodních podmínek, které byly v projektu Kapsche výhodnější než v nabídkách konkurence.
Mýtné se má začít vybírat od roku 2007, a to na 970 kilometrech silnic. O rok později se má placení rozšířit na 2 100 kilometrů silnic a dálnic. Platit budou kamióny nad 12 tun, a to asi 4,05 koruny za ujetý kilometr. Ročně má mýtné přinést státu osm až dvanáct miliard korun. (ab)