Na neoficiální přátelskou návštěvu Prahy zavítal ministr zahraničních věcí a obchodu Maďarska, poslanec maďarského parlamentu, dlouholetý funkcionář strany Fidesz a nositel Řádu přátelství udělovaného ministrem zahraničí Ruské federace Sergejem Lavrovem Péter Szijjártó. Sešel se s předsedou strany ANO 2011, poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky inženýrem Andrejem Babišem a prvním místopředsedou strany, místopředsedou Poslanecké sněmovny, stínovým premiérem České republiky docentem inženýrem Karlem Havlíčkem. Jednání se odehrála v dělné a přátelské atmosféře, plné vzájemného porozumění. Na závěr obě delegace vyjádřily zájem na další spolupráci a utužování vzájemných vztahů mezi oběma stranami…
Jazyk zpravodajství z doby před rokem 1989 zde není použit náhodou, ba ani pro legraci. Ale proto, aby bylo jasné, že aktuálně probíraná cesta maďarského zahraničí za Andrejem Babišem a spol. neměla podobně jako většina cest potentátů doby minulé jiný než demonstrativně ideologický důvod. Vzájemné otlapkávání tehdy vyjadřovalo – jak se říkalo – nerozbornou jednotu a vzájemnou soudružskou podporu v jejich ideovém táboře. A tentokrát to je úplně stejné. Jen s trochu jinou frazeologií a bez těch soudruhů.
Kdyby Szijjártó jel do Prahy pracovat, sešel by se především se svým ministerským protějškem Janem Lipavským a řešili by, jak se alespoň na něčem domluvit. Místo toho ale zavítal demonstrativně pouze k Babišům, a dokonce si neodpustil pár jedovatostí na adresu současné české vlády, která je pro něj a jeho šéfa Viktora Orbána patrně něco, jako byl pro komunisty před rokem 1989 třídní nepřítel.
Mimochodem, představme si, jaké by bylo v Česku haló, kdyby si ministr zahraničí Jan Lipavský odjel na Slovensko nebo do Maďarska a demonstrativně tam jménem vlády podpořil tamní opozici. To by se hnutí ANO, ze kterého se nyní ozývá, že by se česká vláda neměla k dění v těchto zemích vůbec vyjadřovat, nejspíš rozskočilo v morálním pobouření. V obráceném gardu je to ale podle ANO zcela v pořádku. Dvojí metr jak vyšitý.
Za Babišem a Havlíčkem přijel maďarský ministr, který má řád od Putina. Trojský kůň Moskvy, reaguje vláda
Podstatnější než toto je ale zkoumání, co je vlastně podstatou blízkosti Babišova hnutí ANO a Orbánova Fideszu, ke kterýmžto stranám můžeme směle přidat i Ficův Směr. Co mají společného v protikladu třeba k současné české vládě?
Nic věcného to v zásadních věcech kupodivu není. Na často zmiňovanou migraci můžeme zapomenout, protože na nutnosti zásadně omezit migraci z Blízkého východu a Afriky se taková ODS s ANO a Fideszem v pohodě shodnou. S Green Dealem je to podobné. I tady nyní panuje plošná středoevropská shoda na skeptickém postoji. A tak bychom mohli pokračovat dál.
Takže, co výlučného spojuje ANO, Fidesz a Směr natolik, že si jdou vzájemně na ruku? Ano, je to celková ideová orientace. Říká se to těžko, ale reprezentuje to hlavně postoj k válce na Ukrajině. Maďarsko komplikuje evropskou pomoc napadené zemi, Fico považuje Zelenského za osobního nepřítele a ANO si pohrává s možností zastavit po případně vítězných volbách českou muniční iniciativu. Prostě orientace všech tří politických sil je více východní než u jejich rivalů. Můžeme sice jejich postoj nazvat politikou všech azimutů, ale toho východního je tam v evropském kontextu opravdu nadstandardně mnoho.
Dalším momentem, který formace Viktora Orbána, Roberta Fica a Andreje Babiše spojuje, je odpor k institucím, jež tak či onak brzdí mocenský rozlet kohokoli. Zmínit můžeme třeba snahu podřídit státu média veřejné služby, což se v Maďarsku dávno povedlo, na Slovensku pokus probíhá a ANO o totéž skrze snahu o změnu financování České televize a Českého rozhlasu usiluje.
No a konečně je to sdílený odpor k dosavadní podobě evropské integrace a také důraz, byť v různé míře, na nacionalismus a vůdcovský charakter jejich formací.
Celkově tady vidíme jakousi středoevropskou antiliberální alianci, která se vydala, abychom se vrátili ke starší frazeologii, v nerozborné jednotě na pochod. A se značnou pravděpodobností završí svůj triumf ve volbách na přelomu září a října u nás.
Nositel Řádu přátelství s Ruskou federací Péter Szijjártó pak bude moci opět zavítat, teď už oficiálně, do Prahy a obejmout se s novým ministrem zahraničí, kterým bude dost možná Radek Vondráček – muž, který má s praxí návštěv v Moskvě, pokud si je tedy pamatuje, taky bohaté zkušenosti.
(Psáno pro ČRo Plus)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist