Česko má další světový unikát. Vznikají tu totiž první programy pro bezpečné šifrování textových zpráv, které se dají nahrát do většiny mobilních telefonů.
Podle jejich autorů není možné kód třetí stranou rozluštit, takže korespondenci nemohou číst ani mobilní operátoři, ani tajné služby. Do roka by měl vzniknout podobný software pro dokonalé šifrování hlasu.
To, co výrobci mobilních telefonů nabízejí za stovky tisíc, se u nás bude brzy dát koupit za zlomek ceny. Mobilní aplikace zvaná SMS 007, kterou vyrábí malá pražská firma Circle Tech, se tak postarala v branži o pořádný rozruch. Podle informací HN připravuje podobný výrobek i další česká firma, LEC.
"Každý má právo na soukromí a to, co nyní dělají tajné služby, je proti našemu přesvědčení," vysvětluje vznik šifrovacího programu jeden z jeho autorů Marian Kechlibar. "Jistě nechceme podporovat zločince, zákazníky čekáme hlavně ze sféry velkých podniků a politiky," dodal autor, který je zároveň jednatelem Circle Tech.
Jeho společník Jiří Šatánek na druhé straně neskrývá, že je k uvedení softwaru na trh inspiroval i letošní technofestival CzechTek. Kdyby totiž jeho organizátoři mezi sebou komunikovali "zabezpečeně", mohli se vyhnout střetu s policií. Podnik se soustředí i na mladé lidi - viz třeba varianta jejich softwaru 007 s označením "Hulo".
Podle kryptologa Vlastimila Klímy, který externě pracuje i pro Národní bezpečnostní úřad, je komunikace filtrovaná programy jako SMS 007 většinou zcela bezpečná. "Šifra AES, kterou používá, je nerozluštitelná. Teď zbývá jen prověřit, zda není v aplikaci jiná chyba, která mohla vzniknout při programování," uvedl Klíma.
Pokud software pracuje tak, jak popisují odborníci, může zkomplikovat vyšetřování kriminálních případů, ve kterých se policie spoléhá na odposlechy mobilních telefonů. "Pokud se zašifrují textové zprávy, je to pro naši práci komplikace vždycky," říká mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubert.
Policie nicméně takové obavy nesdílí. "Naši odborníci o tom programu vědí a snaží se zjistit, na jaké bázi pracuje," řekl včera Milan Dufek z policejního prezídia. "Nicméně vyšetřování případů by to ohrozit nemělo, protože jsme v přímém kontaktu s operátory. Neměl by tak být problém dostat se k původním zprávám," dodal bez bližších podrobností Dufek.
To je ovšem v přímém rozporu s názory expertů. Komunikace se totiž šifruje přímo v mobilech a "rozuzluje se" zase jen v mobilu protistrany, která musí mít stejný software. Bez kódovacího klíče se tak nedá zpráva rozluštit.
Software SMS 007 pro šifrování textových zpráv vznikal rok, čistý čas k jeho vytvoření přitom trval zhruba 2000 hodin na jednoho tvůrce. Podle Kechlibara se prostředky vložené do jeho vývoje vrátí rychle. Předpokládá, že to bude do čtyř až pěti měsíců.
"Produkt je na trhu zhruba tři týdny a do nynějška jsme prodali několik set licencí. Za celý rok předpokládáme obrat v řádech miliónů korun," tvrdí Kechlibar. Do budoucna přitom podnik neplánuje ani žádnou marketinkovou kampaň. Vedení Circle Tech spoléhá na šíření věhlasu softwaru prostřednictvím referencí.
Podobně neortodoxní přístup má firma i v oblasti ochrany autorských práv. Na rozdíl od mnoha jiných firem z branže není její vedení zastáncem softwarových patentů. Konkurence se totiž neobává. "Když náš program konkurence okopíruje, my zase budeme o krok dál," je si jistý Šatánek.
Možností, jak šifrovat mobilní komunikaci, je nyní na trhu několik. V tuzemsku je vedle zmíněného softwaru SMS 007 možné koupit celou řadu přístrojů k utajení obsahu komunikace, jejich cena je ovšem neporovnatelně vyšší. Utajit, tedy zašifrovat, je možné spojení po pevné lince i po mobilním telefonu. Kvalitu šifrování určuje částka, kterou jsou zájemci ochotni investovat (šifrování zpráv SMS prostřednictvím programu 007 z uvedeného poměru výrazně vybočuje).
Potřebné přístroje je vždy potřeba kupovat alespoň v páru. Nejjednodušším zařízením je tak zvaný scrambler, který hovor roztrhá na části, jež mezi sebou promíchá. Na základě předem daného šifrovacího klíče scrambler příjemce hovor složí do srozumitelné podoby. Zařízení existuje pro mobilní i pevné linky, mobilní je o něco levnější a je integrováno do sady hands free.
K mání jsou i lépe šifrující aparáty pro pevnou linku, vrchol dostupné šifrovací techniky představují šifrátory pro pevné i mobilní spojení TopSec nebo Sagem.
Ceny popsaných zařízení začínají u necelých deseti tisíc korun (například šifrátor SUX pro mobilní telefony) a končí u profesionálních řešení TopSec a Sagem (zhruba 120 až 160 tisíc korun).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist