Kosovo, domov největší mafie v Evropě

Je to jedna z největších základen organizovaného zločinu v Evropě. V posledních letech tam vznikl největší světový drogový kartel. Řeč je o Kosovu, srbské provincii, která je více než šest let pod správou OSN. V pondělí tam vyslanec OSN Martti Ahtisaari zahájí rozhovory o případné nezávislosti této provincie, avšak organizovaný zločin na pořadu jednání nebude. To téma je totiž tabu.
Odborníci ale varují, že v Evropě v tichosti vzniká narkostát. Představitelé Evropské unie, Spojených států i OSN chodí kolem problému po špičkách, protože existují svazky mezi vůdci někdejších povstalců z Kosovské národněosvobozenecké armády (UCK) a dnešními vedoucími politiky kosovských Albánců na jedné straně a organizovaným zločinem na straně druhé. Rázný postup proti ochráncům drogových mafií by ohrozil stabilitu.
Nedávno na to poukázal v článku pro švýcarský týdeník Weltwoche renomovaný německý expert na organizovaný zločin Jürgen Roth. Odvolává se přitom na tajné zprávy Německé zpravodajské služby (BND), OSN a mezinárodních jednotek KFOR.
Problém se týká i Česka. Nejen proto, že v Kosovu má v KFOR vojáky a ve správě OSN policisty. "Česko je pro mafie kosovských Albánců zhruba od roku 1993 především pro svou strategicky výhodnou geografickou polohu jedno z nejdůležitějších center pro skladování a rozdělování drog," říká tajná zpráva BND z roku 2003, jejíž část mají HN k dispozici.

Podezřelé špičky

Vliv drogových mafií v Kosovu sahá vysoko. K jejich spojencům patří podle informací, které cituje Roth, předseda Demokratické strany Kosova Hashim Thaci, který bude i členem delegace kosovských Albánců na připravovaných rozhovorech o budoucím statutu Kosova. Šestatřicetiletý Thaci údajně řídí významnou část zločineckých aktivit v Kosovu. "V roce 2001 udržoval přímé styky s mafií v Česku a v Albánii," tvrdí BND.
Jaká je ale spolehlivost takových informací? Roth, který napsal mnoho knih o organizovaném zločinu a pracuje mimo jiné pro německou veřejnoprávní televizi ARD, si je uvedeným tvrzením jist.
"Pravdou je, že zprávy zpravodajských služeb je třeba zásadně hodnotit s krajní opatrností. V tomto případě se ale poznatky BND kryjí s poznatky evropských policejních útvarů, které v Kosovu pracují, i s poznatky KFOR," řekl HN. "Proto nemám výjimečně žádné pochybnosti, zda tyto informace skutečně odrážejí politickou a kriminální realitu v Kosovu. Jsem přesvědčen, že je ještě katastrofálnější, než je popsána ve zprávě BND," dodal.
Thaciho mluvčí Vlora Citakuová, na kterou se HN obrátily se žádostí o vyjádření, na obvinění nereagovala.

Recept, jak pěstovat mafii

Další klíčovou osobou na pomezí politiky a zločinu je údajně sedmatřicetiletý kosovský expremiér Ramush Haradinaj.
"V oblasti Decani usazená struktura kolem Haradinaje se zabývá celým spektrem kriminálních, politických i vojenských aktivit, jež značně ovlivňují celé Kosovo," píše BND. Haradinaj to odmítá.
"Jsou to spekulativní nesmysly. Role pana Haradinaje při zajišťování právního státu a míru v Kosovu je široce uznávaná," řekl HN Haradinajův hlavní politický poradce Arben Qirezi. Mezinárodní společenství podle odborníků v boji proti organizovanému zločinu v Kosovu dosud selhává. Na vině je i špatná ekonomická situace, za níž organizovaný zločin nachází příznivé podhoubí.
Podle světové banky nezaměstnanost dosahuje 60 procent, což je nejvíce v Evropě. Polovina obyvatelstva žije z méně než 1,5 eura na den. Připočtěte k tomu váhavost a nedostatečnou politickou podporu mezinárodního společenství pro razantní zásahy proti mafiím. A recept na vytvoření vedoucí zločinecké síly Evropy je hotový.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist