Kupte si vánoční dárek za deset tisíc korun a zaplaťte za něj měsíčně jen pět set korun. Přesně na takovou nabídku nyní reaguje řada lidí. Češi si totiž zvykli žít na dluh.
Některé banky dokonce nabízejí speciální vánoční půjčky. Ty je oproti klasickým úvěrům možné začít splácet až za několik měsíců. Období, kdy banka čeká na první splátku, se přitom v řadě případů neúročí.

Půjčit si můžete i milión
Spotřebitelské půjčky nyní nabízejí všechny tuzemské banky. Jsou buď účelové, nebo neúčelové. V prvním případě je úrok obvykle o jedno až dvě procenta nižší než u neúčelové půjčky - tedy kolem devíti procent. Žadatel ale bance musí doložit, co si za peníze koupí. Nejčastěji se tyto úvěry poskytují na zařízení bytu nebo na auto.
Za neúčelové úvěry je možné nakoupit jakékoli zboží nebo za ně odjet na dovolenou. V bankách je v současné době pořídíte za úrok nejčastěji kolem deseti procent. Přesnější cenu ale vyjadřuje RPSN, která se u těchto půjček pohybuje od devíti do 15 procent. Jde o údaj, který vyjadřuje celkové roční procentní náklady na splátky. "Peněžní ústavy mají od roku 2002 povinnost uvádět v reklamě na úvěry i jejich RPSN. Dosud to ale řada z nich nedělá," upozorňuje Ivana Picková ze Sdružení na obranu spotřebitelů.
V bankách si lze nyní na neúčelové spotřebitelské úvěry půjčit od deseti tisíc až do jednoho miliónu korun.
Splácet lze různě dlouho. Maximální doba na bankovním trhu je deset let.
K vyplacení peněz banky požadují stále méně formalit. Někde stačí jen doklad totožnosti. Pokud nemá zájemce u banky běžný účet, pak ale vyžadují finanční ústavy i doklad o příjmech. Po vyřízení všech formalit, které jsou u žádostí o spotřebitelské úvěry nezbytné, získá žadatel peníze nejpozději na účet do několika pracovních dní.
Půjčka před Vánocemi může být při nákupech dárků dobrou výpomocí, časem se z ní ale může stát obtížně řešitelný problém. "Nejčastěji vymáhané půjčky jsou právě ty, které si lidé berou před Vánocemi," potvrzuje Hynek Filip z firmy Sampa Invest, která se specializuje na vymáhání pohledávek.

Při potížích hned do banky
Do potíží se splácením se může dostat každý - například při ztrátě zaměstnání či dlouhodobé nemoci. Bankéři radí: ihned nás kontaktujte a nalijte nám čistého vína.
Ještě před schůzkou v bance je dobré si rozmyslet, jak je nejlepší situaci řešit. Zda potřebujete skutečně splátky půjčky odložit a na jak dlouho. Například na dobu, kterou potřebujete pro získání nového zaměstnání. Nebo zda je pro vás lepší varianta snížení splátek a tím prodloužení délky splatnosti úvěru.
Sestavení nového splátkového kalendáře sice banky nedělají zadarmo, ale stále je to nejlevnější způsob, jakým se z finanční krize dostat. V opačném případě bude banka nemilosrdná. Naordinuje nejen vysoké poplatky za upomínky, ale také dražší sankční úrok. Po druhé výzvě k zaplacení půjčku takzvaně zesplatní. Znamená to, že ji musíte celou včetně penále okamžitě zaplatit. Jinak vás čeká soud či vymahači dluhů a v konečné fázi třeba i exekuce.

Spotřebitelské neúčelové půjčky

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist