Testy na alkohol v Turíně sportovcům nehrozí

Pořadatelé dvacátých zimních olympijských her v Turíně už předem varují, že sportovci musí počítat se zpřísněnými dopinkovými kontrolami. A také jejich výrazně vyšším počtem. Celkem se během turínské olympiády uskuteční 1200 testů. "Z toho 838 testů moči a 362 krevních testů," řekla při včerejším semináři o antidopinkovém programu turínských her v Praze Daniela Di Capra, specialistka organizačního výboru her pro dopinkové kontroly.

Počet přistižených stoupá

Nárůst dopinkových kontrol má své opodstatnění. Na poslední zimní olympiádě v Salt Lake City mělo pozitivní nález sedm sportovců, zatímco na předchozích osmnácti zimních hrách dohromady to bylo pět sportovců. Na posledních letních hrách v Aténách bylo pozitivně testováno 26 sportovců ve srovnání s jedenácti v Sydney v roce 2000. "To je důvod, proč se počet dopinkových kontrol opět zvyšuje," poznamenal místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák.
Od ledna bude v platnosti nový seznam antidopinkové agentury WADA nedovolených podpůrných prostředků a manipulací. Výjimkou budou v Turíně testy na alkohol. "Během her se nebudou provádět testy na alkohol. Pokud se budou sportovci chtít napít, tak můžou," konstatovala Di Capra.

Stále hrozí vězení

Mezinárodní olympijský výbor jednoznačně podporuje boj proti dopinku a za poslední čtyři roky zvýšil počet kontrol o čtyřicet procent. V Turíně ale může boj proti dopinku dostat nový rozměr. Podle místních zákonů je v Itálii užití dopinku trestný čin a přistiženému sportovci tak kromě sankcí od sportovních svazů hrozí i vězení. "Při poslední schůzce národních olympijských výborů i předseda MOV Rogge připustil, že tato otázka není zatím dořešená," uvedl Dvořák.
Vedení MOV navrhlo italské vládě, aby během olympijských her učinilo výjimku. "Vláda to neakceptovala," uvedl Dvořák. Podle italských zákonů je možné nejen sportovce uvěznit, ale také například provést razie v olympijské vesnici. "Podle olympijské charty je to ale nepřípustné omezování sportovců. Proto se stále jedná na nejvyšší úrovni," dodal Dvořák. "Víme o tomto problému, ale řešení zatím nebylo nalezeno," přiznala Di Capra. (žak)