Státní půjčky na modernizaci bytů mají zpoždění

Mladí lidé, kteří plánují vylepšit si bydlení, budou na levné půjčky od státu ještě muset počkat. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek totiž svůj plán spustit po úspěšných novomanželských půjčkách i státní úvěry na modernizaci bytů změnil: místo od 1. ledna je chce odstartovat od března příštího roku.
"Potřebovali jsme delší čas na doladění podmínek, za kterých je budeme poskytovat," vysvětlil včera Martínek.
Návrh vládního nařízení, který lidem umožní nový typ půjček získat, předložil Martínek kabinetu na konci minulého měsíce. Od vlády ministr zároveň čeká definitivní rozhodnutí, jak velkou půjčku bude možné získat. Sám ji navrhuje maximálně do sto padesáti tisíc korun, ale na toto téma bude kabinet ještě debatovat.
"Je možné, že vláda tuto částku navýší na dvě stě tisíc korun," uvedl ministr. S podporou kolegů může Martínek počítat - vláda má totiž podporu bydlení mladých rodin ve svém programovém prohlášení. Nová půjčka má být doplňkem k dnešním třísettisícovým půjčkám na pořízení vlastního bydlení, o které je velký zájem. Za letošek ji získalo přes šest tisíc zájemců.
Státní půjčka na modernizaci bude mnohem výhodnější než obdobný úvěr v bankách. Má mít dvouprocentní úrok, zatímco ve stavebních spořitelnách a hypotečních bankách dají obdobnou půjčku nejméně až od tří procent.
Půjčka se splatností deseti let však nebude pro každého. Je pro mladé lidi do 36 let. V případě manželů musí být pod věkovým limitem aspoň jeden z nich. Lidé, kteří nežijí v manželství, mohou o půjčku požádat také, v tom případě musí ale prokázat, že pečují o nezletilé dítě. Úvěr přitom budou moci získat jak vlastníci a spoluvlastníci bytů či domu, tak i členové bytového družstva.
Na novou půjčku má státní fond bydlení pro první rok připravenou necelou jednu miliardu korun. Při navrhovaném stopadesátitisícovém limitu by z toho mohl vyřídit zhruba šest a půl tisíce žadatelů.
Úředníci věří, že nápor žádostí zvládnou. "Netroufám si ale odhadnout, jestli nám peníze budou stačit. V opačném případě se buď neuspokojené žádosti převedou do dalšího roku, nebo se bude zvažovat přesun peněz z jiných podpor," říká Jan Wagner z fondu bydlení.