Ve většině zemí postsovětského teritoria se bez víza neobejdete. Rusko, Bělorusko, Moldavsko, Arménie a Ázerbájdžán nadále od našich občanů požadují vízum, stejně jako Česká republika od nich.
Stejný režim měla až do letošního května ve vztahu k Česku také Ukrajina, která se po loňské oranžové revoluci trvale snaží o vylepšení vztahů se zeměmi Evropské unie, a tak vízovou povinnost jednostranně zrušila. Její občané si však při cestě na Západ musí vízum obstarat.
Podobné nerovné postavení vůči České republice a členům unie mají i další státy (například Srbsko nebo Bosna a Hercegovina, ale také Turecko), které usilují o co nejlepší vztahy s Bruselem.

Změny při cestě do Ruska
Ve vztahu k Rusku se čeští podnikatelé konečně dočkají průlomu, po kterém celá léta volali. "Evropská komise na základě mandátu členských států dojednala s Ruskou federací dohodu o usnadnění vízového režimu. Ta zahrnuje harmonizaci poplatků za víza, zkrácení délky řízení o vízové žádosti, vynětí vízových poplatků, zjednodušení podmínek pro vydávání víz u specifických kategorií osob, jako jsou studenti, podnikatelé, sportovci či dopravci a bezvízový styk pro držitele diplomatických pasů," vysvětluje změny tiskový mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Vít Kolář
Uzavření dohody o usnadnění vízového režimu bylo podmíněno uzavřením dohody o readmisi. V ní se Rusko zavazuje přijímat zpět osoby, které přicházejí ilegálně z jeho území do Evropské unie. Zatím se bude vztahovat pouze na ruské občany.
"Jednání o dohodě již bylo ukončeno, v současné době se očekává její podepsání a ratifikace," uvádí Vít Kolář. Po formálním podpisu musí být ještě dojednány technické prováděcí dokumenty. Podle odhadu Evropské komise by dohoda měla vstoupit v platnost zhruba za půl roku.

Jak vybavit vízum do Ruska
Ruská ambasáda je proslulá svými frontami. Mnohé se ale v poslední době změnilo, úřad je už mnohem pružnější. Přesto se před sídlem konzulárního oddělení ruského velvyslanectví vytváří dlouhý had lidí, kteří si přicházejí zažádat o vízum. Čekají před budovou za plotem a vrátný je pouští dovnitř. Je proto třeba se vyzbrojit trpělivostí.
Předložit je nutné pozvání z Ruska (vystaví vám ho za poplatek 600 až 1000 korun každý hotel nebo můžete za jeho sehnání zaplatit některé z českých agentur), pas, jednu fotografii, potvrzení o zdravotním pojištění v zahraničí a stručný formulář.
Stáhnout si ho je možné na internetové adrese www.czech.mid.ru. Formulář do Ruska (ale i Běloruska a Kazachstánu) je možné najít i na webové adrese Komory pro hospodářské styky se SNS, která dokáže pro podnikatele vybavit víza do Ruska velice pružně (http://www.komorasns.cz/cz/default.htm). Komora má na své adrese uvedeny i veškeré poplatky, třeba za expresní vyřízení víz.
Příjemným překvapením je, že se ve formuláři nemusíte mořit s azbukou. Stačí ho vyplnit latinkou. Žádného podrobného zkoumání účelu vaší cesty do Ruska se bát nemusíte. Jestliže máte všechny vyžadované dokumenty u sebe, netrvá celá procedura, kterou vyřizuje česky hovořící úřednice, ani pět minut.
Mnozí žadatelé zdržují tím, že se teprve na místě pouštějí do vyplňování formuláře a pak zjišťují, že nemají pozvání nebo potřebnou hotovost k uhrazení víza.

Anglosaský svět se brání otevření
Zatímco Rusko a další země hledají možnosti ulehčování styku se zeměmi EU, anglosaský svět se otevření brání. Navíc tu Češi stále majínerovnoprávné postavení. Američané, Kanaďané a Australané k nám mohou přijet bez jakýchkoli starostí se sháněním víza, zatímco Češi se musí mořit se zdlouhavým vyplňováním formulářů a sháněním potvrzení.
Ve vztahu k USA tato situace už trvá dlouho, vízovou povinnost pro Kanaďany a Australany zrušila Česká republika jednostranně teprve den před vstupem do Evropské unie. Stalo se tak v rámci slaďování zahraniční politiky EU vůči třetím zemím. V podobném výhodném postavení vůči ČR byly třeba i Brazílie či Salvador, které ale učinily vstřícný reciproční krok a vízovou povinnost pro Čechy také zrušily.
"Třetího října vstoupila v platnost Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Brazilské federativní republiky o částečném zrušení vízové povinnosti. Dále ke dni prvního listopadu zrušil Sultanát Brunej vízovou povinnost občanům ČR, kteří do tohoto státu cestují na dobu nepřevyšující čtrnáct dnů," připomíná Vít Kolář.
K českým cestovatelům je Latinská Amerika přátelským regionem. Vízová povinnost tam zůstává zachována už jen s několika menšími zeměmi.
K něčemu podobnému se ale USA, Kanada (se kterou už Česko oboustranně bezvízový styk mělo předtím, než tam roku 1997 začala směřovat vlna romské emigrace) či Austrálie nechystají. Argumentují tím, že čeští turisté přetáhnou svůj pobyt v zemi a pracují tam načerno. Obávají se vlastně vlny migrantů, hledajících práci.

Jak vyřídit vízum do USA
Kromě toho, že se za vydání víza musí platit, je nemilá hlavně ztráta času při jeho vyřizování, což často bývá dost nepříjemná procedura.
Například vyřízení víza do Spojených států trvá necelý měsíc. Ovšem při vyplňování kolonek žádosti o vízum často žasnete, co všechno chtějí americké úřady vědět. Kromě běžných osobních údajů, povolání a čísla mobilního telefonu zajímá úředníky i jméno manželky, a to i v případě, že jste rozvedení.
Když otočíte list, čekají na vás další otázky, nad kterými patrně budete kroutit nevěřícně hlavou. Zatímco dotazy na to, zda chcete v USA pracovat, v jakém poměru jsou k vám osoby, se kterými cestujete, a zda vám bylo někdy v minulosti vízum zrušeno, přejdete bez mrknutí oka, v dolní části formuláře vás čekají pro Evropana opravdu nezvyklé otázky, jako zda máte v úmyslu spáchat na území USA teroristický čin nebo zda jste se vzdal(a) amerického občanství, abyste se vyhnul(a) placení daní, a další podobné lahůdky.
Po odeslání formuláře faxem si můžete na čísle 900 389 042 (není to nejlevnější, za minutu hovoru zaplatíte 38 korun) domluvit pohovor s konzulem.
Jelikož je žadatelů o vízum hodně, uplynou od vašeho prvního kontaktu s ambasádou do dne pohovoru nejméně tři týdny. Máte tedy dost času na to, abyste sehnali všechny podklady, které od vás Američané chtějí. Kromě vyplněných formulářů se nesmí zapomenout ani na výpisy z účtů za poslední tři měsíce, doklady o zaplacení poplatků za vízum nebo potvrzení od zaměstnavatele.

Česko tlačí na rušení víz
Ministr zahraničí Cyril Svoboda tlačí Kanadu ke zrušení víz. Česko se dokonce obrátilo na Evropskou komisi se stížností na Kanadu, ale i na USA a Austrálii, a tu nyní komise zkoumá. Kanada již oznámila, že bude v následujících dvou letech zkoumat, zda by nebylo možné zrušit víza pro české občany. V roce 2007 pak přehodnotí svou vízovou politiku vůči Česku. Pokud se tak nestane, bude Česko požadovat, aby vůči Kanadě zavedly víza všechny státy Evropské unie. Chce přitom využít takzvaného paktu solidarity unie.
Austrálie alespoň nabídla, že Češi už nemusí posílat doklady na její ambasádu do Vídně. Vše lze nyní vyřídit elektronicky. Akreditaci pro vyřízení víz touto formou mají Čedok a cestovní agentura Asiana Global Travel Service.

Turisté z Číny - snadněji do Čech
Číňané, kteří dostanou turistické vízum některé z členských zemí Evropské unie, by měli v budoucnu získávat české vízum snáze a rychleji. Zjednodušení spočívá v tom, že čínský turista, který bude mít schengenské vízum v pase, by měl automaticky, v podstatě na počkání, dostat i vízum české. Nyní totiž musí čekat, až jim žádost schválí úřady v Praze.
Do roku by měla být vízová povinnost pro Číňany cestující do České republiky v podstatě zrušena, za podmínky platného víza do jiného státu Schengenské dohody. Tyto kroky by měly napomoci především ke zlepšení turismu v obou republikách. Otevřít bránu do Česka čínským turistům by také mělo zavedení dlouho diskutované letecké linky Praha-Peking.

Česko už nepožaduje tranzitní víza
Česká republika přestala vyžadovat tranzitní víza od cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, kteří mají trvalý nebo dlouhodobý pobyt v některém ze států EU, pokud se budou v zemi zdržovat maximálně pět dnů. Počítá s tím novela zákona o pobytu cizinců, vztahující se na státy unie, které podepsaly Schengenskou dohodu. Znamená to tedy, že například Alžířan trvale hlášený ve Francii bude moci cestovat do Česka bez víza, pouze s pasem a pobytovou kartou, a to na krátký pobyt nepřesahující pět dní. Limit pětidenního pobytu by měl být podle nejmenovaného zdroje kontrolován podle data na razítku, které by tito lidé měli dostávat do pasů.

Kam Češi potřebují víza
Afghánistán, Alžírsko, Angola, Anguilla, Antigua, Arménie, Austrálie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bangladéš, Barma, Bělorusko, Belize, Benin, Bhútán, Botswana, Burkina Faso, Čad, Čína, Dominikánská republika, Džibuti, Egypt, Eritrea, Etiopie, Fidži, Filipíny, Gabun, Gambie, Ghana, Grenada, Guinea, Guyana, Haiti, Indie, Indonésie, Írán, Irák, Jamajka, Jemen, Jordánsko, Kajmanské ostrovy, Kambodža, Kamerun, Kanada, Katar, Kazachstán, Keňa, Kyrgyzská republika, Lesotho, Severní Korea, Kuba, Kuvajt, Laos, Libanon, Libye, Madagaskar, Mali, Malawi, Maureánie, Moldávie, Mongolsko, Montserrat, Mosambik, Namibie, Nepál, Niger, Nigérie, Pákistán, Pobřeží slonoviny, Rusko, Rwanda, Saúdská Arábie, Sierra Leone, Senegal, Spojené Arabské Emiráty, Somálsko, Středoafrická republika, Srí Lanka, Sýrie, Tádžikistán, Tanzánie, Thajsko, Tchaj-wan, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turkmenistán, Uganda, Uzbekistán, USA, Vanuatu, Vietnam, Zair, Zambie, Zimbabwe

Co obsahuje vízová dohoda mezi Evropskou unií a Ruskem
smluvní strany budou podnikatelům vydávat víza na základě písemné žádosti zvoucí právnické osoby;
smluvní strany budou vydávat víza řidičům mezinárodní kamiónové přepravy na základě žádosti národní asociace přepravců;
obě smluvní strany se dohodly, že za určitých podmínek bude členům oficiálních delegací, podnikatelům, řidičům mezinárodní kamiónové přepravy a některým dalším kategoriím žadatelů uděleno jednoroční mnohonásobné vízum (při splnění dalších podmínek může být toto vízum uděleno s platností až na pět let);
poplatky za zpracování vízové žádosti budou oboustranně ve výši 35 eur; poplatek ve výši 70 eur bude vybírán v případech, kdy vízová žádost bude předložena tři nebo méně dnů před předpokládaným odjezdem; vízové poplatky jsou Dohodou rušeny pro některé kategorie žadatelů, nikoli však pro turisty nebo podnikatele;
držitelé diplomatických pasů mohou vstupovat a pobývat na území druhé smluvní strany bez víz po dobu až 90 dnů, a to během období 180 dnů.
Zdroj: MZV ČR

Kolik stojí víza do vybraných zemí (v korunách)
Spojené státy americké 2700
Kanada 1600
Rusko 1200
Čína 1000
Kuba 900
Thajsko 700
Egypt 375

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist