51vik23 ()Nepřipadá vám po čtyřech filmech Hermiona už jako dobrá přítelkyně?
Mnohem víc: stala se mou součástí. Někdy mám pocit, že ji ani nemusím hrát, jak mi je blízká. V průběhu let se do ní schovalo mnoho ze mě - a něco jsem od ní také přijala. Hermiona je velkolepá a mám radost, že se s ní ztotožňuje taková spousta dívek.

Podle mnoha lidí je nový filmový Harry Potter příliš děsivý a není vhodný pro děti. Co si o tom myslíte?
Taky jsem se při Harry Potterovi a Ohnivém poháru bála, ale zase je správné, že film zůstal věrný literární předloze. Příběh je vážnější a dramatičtější. Tentokrát někdo zemře, což je zlé a pro malé děti děsivé. Je možné, že nějaké diváky ztratíme, ale na druhé straně naši skalní fanoušci také zestárli a nechtějí se dívat na film pro malé děti.

Už jste četla nejnovějšího Harryho Pottera?
Ano, stejně jako ostatní fanoušci jsem stála frontu a během dvou dnů knihu přečetla. Chytlo mě to a byla jsem zvědavá, jak to s Hermionou v posledním dílu dopadne. Pravděpodobně se z ní a Rona stane pár. Leccos tomu nasvědčuje. Přesto: jsou to jen spekulace a nevím, co si autorka Joanne K. Rowlingová vymyslí.

Napadá vás někdy, co přijde po Harry Potterovi?
Na každý pád bych ráda zůstala u herectví. Chtěla bych si vyzkoušet, jaké je stát na jevišti a hrát před publikem. Již nyní dostávám řadu filmových nabídek a jistě se mezi nimi najde nějaká, která mne chytne za srdce.

Co pro vás bylo na posledních pěti letech nejhezčí?
To je těžké, není snadné se rozhodnout. Bylo bezvadné realizovat myšlenky a koncepty, které jsem ještě před natáčením prvního filmu znala, protože jsem už předtím byla velkým Potterovým fanouškem. Senzační také bylo, že jsem díky filmům navštívila tolik zemí. Byla jsem v Číně, Japonsku, New Yorku... Na každý pád to obohatilo můj vlastní život.

Diváci vás jako Hermionu přijali. Už si nedokáží představit v této roli nikoho jiného. Přemýšlíte o tom, jakou teď máte moc?
Nemluvila bych o moci, spíš o odpovědnosti. Spousta lidí tyhle knihy a filmy zbožňuje. Bylo by strašné, kdybych je svou prací zklamala. Doufám, že se to nestane, i když ještě není jasné, jestli budu v šestém a sedmém pokračování Harryho Pottera hrát.

Snímky: Reuters, ČTK