Preparáty na kocovinu lékaři neschvalují

Jak pít a nepřehnat to a co dělat, pokud to přeženete. Tuto otázku řeší poslední den v roce více lidí než obvykle. Recept je poměrně jednoduchý. Pít s mírou. To však dokáže jen málokdo. Pak už nezbývá než vyzkoušet všechny postupy, které se při kocovině doporučují.
Nejdříve je třeba si uvědomit, co se vlastně v těle, pokud vypijete příliš alkoholu, děje. Zjednodušeně řečeno, tělo se vyrovnává s následky otravy alkoholem, odbourává alkohol přeměněný na acetaldehyd. To způsobuje, že celý organismus je dehydrovaný, žaludek je překyselený, nohy jsou následkem "otravy" oteklé.
Dehydratace se pak projevuje tím, že máte velikou žízeň. Všechny sliznice jsou vysušené, někdy můžete mít třeba pocit, že se vám tvoří málo slzí v oku. Kvůli "otravě" a následnému odvodnění těla bolí hlava. Na tu nejlépe zaberou léky na bolest. Někdy je dokonce dobré si je vzít ještě dříve, než usnete. Uvědomte si ale, že v tu chvíli dostávají vaše játra zabrat ještě o něco více. Odbourávají alkohol a ještě se musí vypořádat s lékem.

Pořádně se napijte vody

Každopádně platí, že lék je třeba zapít co největším množstvím vody. Pravda - sice riskujete, že se vám bude chtít za dvě hodiny na toaletu, ale s tím je třeba počítat. Pokud jste to totiž s alkoholem přehnali, nemůžete spoléhat, že vás zachrání nějaký zcela dokonalý zázrak.
Jaké léky zvolit? Ty, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou (aspirin, acylpyrin nebo i alka-seltzer). Ale i ty mají svá negativa. Sice tlumí bolest, ale dráždí žaludeční sliznici, která již tak není v pořádku. "Každopádně jsou bezpečné a účinkují," říká Petr Popov, odborník na odvykání alkoholu z pražské Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Nicméně pokud nemáte v pořádku žaludek, sáhněte případně po lécích s obsahem ibuprofenu či paracetamolu.

Káva ani čaj nepomáhají

Na překyselený žaludek zase platí antacida, která pH v zažívacím ústrojí neutralizují. Lze je volně koupit v lékárně. Zdaleka nejdůležitější je přísun tekutin. Ideální je minerálka, ale pomůže i polévka. Dodají nejen tekutinu, ale i chybějící minerály. Rozhodně nemá cenu se trestat takovými kombinacemi, jako je káva s citrónem. Vitamín C by se totiž stejně v horké kávě zničil. A káva navíc stejně jako černý čaj nebo i další nápoje s kofeinem odvádějí vodu z těla a přispívají k dehydrataci. Podobně - a to si mnoho lidí neuvědomuje - působí zdánlivě zdravé ovocné džusy.

ČLÁNEK:

Preparáty na kocovinu lékaři neschvalují


V žádném případě nedoplňujte "hladinku". Navzdory mnohým zkušenostem totiž lékaři tvrdí, že "vyrážení klínu klínem nefunguje". Pitím alkoholu totiž člověk ztrácí hormon ADH, požití dalšího alkoholu utlumí jeho sekreci a stav se bude prodlužovat.
V posledních dvou letech se na českém trhu objevilo několik preparátů, které mají pomáhat odbourávat alkohol. Preparátů je několik, první z nich byl Anti Ethanol 07. Obsahuje látky z vinné révy, smutně, datlovníku a čekanky. Má do jisté míry chránit játra a snižovat hladinu zbytkového alkoholu.
Další preparát - Antip RU-21 byl podle internetových stránek informujících o výrobku vyvinut pro účely KGB tak, aby její členové hravě "přepili" své protivníky a zdroje. Kromě těchto dvou "nejslavnějších" preparátů existují ještě další. Jejich efekt je podobný, stejně jako cena, která se pohybuje zhruba od 150 korun za 10 tablet do 175 za 10 tablet u antietanolu.
Stejně tak jako u jiných preparátů, které patří mezi potravní doplňky (například vitamíny), lze jen velice těžko posuzovat jejich účinnost, protože žádný z výrobků neprošel tak složitými testy jako léky. Každopádně platí: někteří lidé tvrdí, že jim tyto "pilulky", které se mimochodcem většinou polykají již před konzumací alkoholu, pomáhají.
Lékaři - zvláště odborníci na alkohol - jsou ale skeptičtí. "Nikde jsem nečetl studii, která by jejich účinek, potvrdila. Podle něj mohou preparáty vyvolávat v lidech falešný pocit, že mohou pít více, než snesou. Nebezpečné to pak může být ve chvíli, kdy se třeba ráno rozhodují, zda již mohou řídit," říká Petr Popov.
Kocovina je každopádně podle něj jedním z ochranných mechanismů před alkoholismem. Proto by někteří lékaři ani opravdu účinný preparát, který by zajistil "bezpečné" pití alkoholu, neuvítali. Ten, komu je špatně, si prostě spíše rozmyslí, zda příště sáhne po další láhvi. Zajímavé přitom je, že to, co se v těle děje po konzumaci alkoholu, není příliš prozkoumáno. "Tento fenomén je téměř neprostudován," tvrdí Linda Degutisová, profesorka medicíny a veřejného zdraví Yaleské univerzity.
Pokud máte pocit, že je vám následkem konzumace alkoholu hůře než srovnatelným jedincům, může jít o tři problémy. Buď se vám prostě tvoří méně enzymů, které se dokážou s alkoholem vypořádat, nebo máte nemocná játra. Problém může být ale jen v určitých aktuálních zdravotních potížích nebo čistě jen v tom, že stárnete.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist