Rusko včera splnilo svou hrozbu a přestalo Ukrajině dodávat zemní plyn poté, co k ničemu nevedla jednání o nové ceně strategické suroviny.
Je to varující zpráva i pro Evropskou unii. Například Polsko, Česko a Maďarsko jsou na ruském plynu závislé až z osmdesáti procent.
Maďarský distributor MOL už včera večer oznámil, že v potrubí poklesl tlak o čtvrtinu. Dodávky do Česka a dále na západ kontinentu zatím ohroženy nejsou. Evropská unie však bude už pozítří jednat o tom, jak čelit krizové situaci.
EU dováží z Ruska 150 miliard krychlových metrů plynu ročně, čtvrtinu toho, co potřebuje. Zhruba 80 procent však jde právě přes Ukrajinu.
Většina zemí, včetně Česka, má zásoby na několik týdnů. Pokud by se spor Ukrajiny a Ruska vyhrotil a zima zůstala chladná, existuje však už jen jediná alternativa - zvýšit dovoz z Norska.
"Zásobování probíhá zatím normálně, pokles tlaku jsme u nás nezaznamenali," uklidňoval včera mluvčí tuzemského dovozce, společnosti RWE Transgas, Martin Chalupský.
Ruská státní společnost Gazprom, která od Ukrajinců požaduje pětinásobné zvýšení cen plynu, včera dodávky snížila o 120 miliónů kubíků denně. Právě tolik má nasmlouváno ukrajinský Naftogaz. Dalších 360 miliónů kubíků pak pouštějí Rusové do západní Evropy.
Gazprom uvedl, že si po včerejšku nejspíš Ukrajina nechává část plynu jako "tranzitní" poplatek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist