Česko-íránské vazby slábnou

Slabá hospodářská spolupráce a oboustranná neschopnost dalšího prohlubování vzájemného kulturního povědomí nyní zatěžují česko-íránské vztahy nejvíce. Vysílání Američany sponzorovaného Rádia Fardá z Prahy, jež Teherán nelibě nesl, už hlavní překážkou rozvíjení vztahů nejspíš není.
"Před časem tady byla delegace íránských poslanců. Na žádném jednání, na kterém jsem byl ani o kterém jsem slyšel, otázka Rádia Fardá nepadla," řekl HN předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka. "Íránci chtěli prohloubit hospodářské vztahy, měli zájem o naše investiční celky, dopravní prostředky," uvedl dále Laštůvka. Připustil však, že vztahy s Íránem nyní zkomplikuje krize kolem jeho jaderného programu.
"Stále máme zájem na realizaci tendru, který jsme tam vyhráli, a sice dodávky tramvají, ale jestli se to uskuteční, to si teď netroufnu říct," dodal.
České ministerstvo zahraničí v minulých letech dokládalo zlepšující se vztahy s Íránem i tím, že na Filozofické fakultě UK v Praze již čtyři roky vyučuje perštinu íránský lektor Ismaeil Shasagh.
S výukou perštiny je ale nyní na fakultě problém. Ústav Blízkého východu a Afriky tento obor již před čtyřmi roky uzavřel a nové studenty nepřijímá. Důvodem je záporné stanovisko ministerstva školství, které na daný obor neprodloužilo akreditaci. "Jednalo se o personální zabezpečení. Neměli jsme na perštinu dostatek kvalitních učitelů," uvedla mluvčí fakulty Michaela Dumbrovská s tím, že zájem o výuku z řad studentů je, a fakulta bude usilovat o prodloužení akreditace. Nejoptimističtějším termínem otevření oboru je však podle Dumbrovské až školní rok 2007 - 2008.