Kancléřka sází na partnerství
Politika vzájemného poplácávání po zádech mezi Německem a Ruskem, jež představovaly schůzky někdejšího kancléře Gerharda Schrödera a prezidenta Vladimira Putina, skončila. Je nepravděpodobné, že by s novou německou kancléřkou měla ve vztahu k Rusku naději na obnovu, poznamenala komentátorka serveru Deutsche Welle Cornelia Rabitzová před dnešní schůzkou Angely Merkelové a Putina v Moskvě. Do vztahů mezi Berlínem a Moskvou přichází změna, stále častěji se mluví o partnerství, jež nahrazuje bývalé přátelství.
Pro Merkelovou to bude první setkání, kdy s Putinem promluví jako německá kancléřka.
Poprvé se oba politici setkali už loni v září před německými volbami na ruském velvyslanectví v Berlíně. Jak ale tehdy poznamenal britský list Times, "z tohoto setkání si Putin odnesl dojem, jaký může mít člověk při návštěvě zubaře". Krátké seznámení se totiž uskutečnilo ve stínu vyvrcholení vřelého přátelství mezi Schröderem a Putinem, jehož politickým završením bylo podepsání pětimiliardové dolarové dohody na vybudování plynovodu v Baltském moři. (Schröder pak od ruského monopolu Gazprom dostal nabídku dohlížet na celý projekt jako šéf dozorčí rady stavebního konsorcia.)
S čím novým nyní do Moskvy zavítá Merkelová, ptají se někteří ruští analytici. List Kommersant v této souvislosti vyzdvihl poznámku, kterou kancléřka minulý týden v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel učinila, a sice že nepovažuje Rusko za přítele ale spíše za strategického partnera. "Nesdílíme s Ruskem tolik společných hodnot, jako například se Spojenými státy," dala najevo jistou odměřenost Merkelová.
Pro Německo, které odebírá třetinu plynu z Ruska a jehož závislost na ruské ropě se za posledních deset let zdvojnásobila, je však i nadále dobrý vztah s Moskvou prvořadý. "Stávající strategické partnerství s Ruskem nechceme jen zachovat, nýbrž jej nadále více rozvíjet," řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ten je také jako bývalý šéf Schröderovy administrativy považován za architekta německé politiky vůči Moskvě.
Hlavními tématy jednání v Moskvě bude obchod a ekonomická spolupráce. Putin bude muset Merkelovou ujistit, že výpadky v dodávkách plynu se již nebudou opakovat. To se již snažil učinit šéf Gazpromu Alexej Miller, když v pátek v Berlíně vládu ujišťoval, že Rusko hodlá dostát v plné míře závazkům vyplývajícím ze smluv.
Prohlubování někdejší role Německa coby ruského advokáta v Evropě je sporné. Podle pozorovatelů této Schröderově politice sotva nahraje skutečnost, že Merkelová ovládá ruštinu a Putin jako někdejší agent KGB ve východním Německu mluví německy. Berlín si nárokuje jinou diplomatickou aktivitu: chce se angažovat jako prostředník v jaderném sporu mezi Íránem, jemuž je Rusko alespoň obchodně velmi nakloněno, a západním světem. Jistou angažovanost Merkelová již projevila, když možnost vznesení otázky íránského jaderného programu na půdě OSN probírala s americkým prezidentem. Očekává se, že Merkelová toto téma navodí i při setkání s Putinem.
Stín na vztazích by mohlo způsobit i rozhodnutí Merkelové nenásledovat Schröderovo mlčení v otázce potlačování občanských práv v Rusku. Agentura AP a list Izvěstija již jistý posun zaznamenaly, když zmínily její vyjádření k novým zákonům, jež v Rusku omezují fungování neziskových organizací. "Zákon proti nevládním organizacím ve mně zadává důvody k obavám," citoval ruský list Merkelovou, která se dnes po jednání s Putinem má setkat i se zástupci občanských organizací.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist