Merkelová zaujala Bushe, minulost je pryč
/Od našeho zpravodaje/
Už dnešní jednání německé kancléřky Angely Merkelové v Moskvě může prověřit, zda společný postup proti íránskému jadernému nebezpečí, na němž se kancléřka v pátek ve Washingtonu dohodla s prezidentem Georgem Bushem, je zároveň strategií, která vyhovuje i Kremlu.
Slova Merkelové, která označila návštěvu Bílého domu za "otevření nové kapitoly" ve vzájemných vztazích obou zemí, ukazují, že Bush našel v Merkelové nejen politicky ale i lidsky mnohem bližšího člověka, než pro něj byl bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Když Bush a Merkelová předstoupili před novináře, bylo zřejmé, že období americko-německého politického mrazu je zapomenuto.
Pozornost Íránu
V ústředním tématu íránského jaderného programu mluvili oba na adresu Teheránu stejně tvrdou řečí.
Pro amerického prezidenta představuje postup Teheránu, který minulý týden vypověděl spolupráci při kontrole svých jaderných zařízení, "závažné nebezpečí" pro okolní svět, čímž Bush evokoval svůj slovník z ledna 2002, kdy Teherán umístil na "osu zla". "Rozhodně se nenecháme zastrašovat zemí jako je Írán," prohlásila Merkelová, podle níž jsou současný postoj a výroky Teheránu zcela nepřijatelné. "Pro Íránčany je zcela zásadní, aby pochopili, jak vážně to myslíme," dodala kancléřka slovníkem, jehož razance si nezadala s Bushovou přímočarostí.
Washington a Berlín teď chtějí zesílit tlak na Írán v Radě bezpečnosti OSN. Prezident Bush odmítl předjímat postoj Ruska a především Číny, jež zatím íránskou otázku v Radě otvírat nechtěly. Podle amerických médií, citujících členy tamní administrativy, se Washington ve své strategii snaží o to, aby to tentokrát nebyly USA, kdo požaduje sankce, ale aby se o ně zasadilo širší mezinárodní společenství. Merkelová potvrdila, že Berlín v tom Washingtonu pomůže. V odkazu na trojici Německo, Francie a Británie, která s Teheránem dva roky jednala, Merkelové řekla, že nyní se "Evropané a Američané budou společně snažit přesvědčit co nejvíce dalších zemí, aby se přidaly k jejich stanovisku".
Merkelová nezklamala
Německá kancléřka ale v Bílém domě nezklamala ani ty, kdo čekali, zda tváří v tvář americkému prezidentovi potvrdí svoji kritiku americké vojenské věznice na Guantánamu, kterou by měli Američané, jak uvedla Merkelová před cestou do USA, zavřít.
"Čas od času se v názorech lišíme," potvrdila kancléřka, že v osobním rozhovoru s prezidentem toto téma otevřela. Ani novináři ani prezident Bush ovšem nepřeslechli její následné ujištění, že "Německo a ostatní evropské země musí samy přicházet s důvěryhodnými návrhy, jak zacházet se zajatci". To je po Schröderovi, který by podobnou zodpovědnost nikdy nepřipustil, zcela nový tón v německém zahraničně politickém slovníku.
"Je chytrá, má velké schopnosti. Má v sobě jiskru, která vás osloví," popsal Bush dojem ze schůzky s německou kancléřkou a také z jejich vzájemného kontaktu na tiskové konferenci, kdy nehleděli strnule před sebe, ale reagovali jeden na druhého, bylo zřejmé, že uvolněná atmosféra není křečovitě chtěná.
Jedna americké televizní stanice si v upoutávce na zvláštní zpravodajství o schůzce pomohla otázkou, zda se prezident do kancléřky tak trochu nezakoukal. Většina médii se držela více při zemi a akcentovala přede-vším americko-německou shodu v otázce Íránu. A stanice Deutsche Welle shrnula schůzku asi nejvýstižněji: "Velmi dobrý start."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist