Svět vybírá miliardu na boj s chřipkou

Pro své poutníky do saúdské Mekky letos posílá Rusko speciální letadla. Jen proto, aby muslimové necestovali domů přes ptačí chřipkou postižené Turecko, je vláda v Moskvě ochotna vydat kolem dvou miliónů dolarů.
Podobně argumentuje OSN, která se dnes a zítra bude snažit vybrat peníze na boj s nákazou na dárcovské konferenci v Pekingu.
"Když žádám svět, aby investoval 1,5 miliardy dolarů, je to opravdu jen velmi málo ve srovnání s tím, kolik by svět celkem stála pandemie," řekl agentuře Reuters David Nabarro, hlavní koordinátor OSN pro boj s ptačí chřipkou.
Vyspělé země zatím ochotně nabízejí pomoc v obavě, aby se nemoc nešířila kvůli špatným hygienickým podmínkám v Asii a Africe. Světová banka chce na ptačí chřipku v nejbližší době získat dvě miliardy dolarů.
Je to hodně, nebo málo? I viceprezident banky Jim Adams přiznává, že o hrozbě pandemie není znám dostatek informací tak, aby šlo potřeby přesně vyčíslit.
"V některých studiích se říká, že je to přehnané, ale pokoušíme se o vyvážený přístup," řekl Adams agentuře AP. "Nechceme se dostat do situace, že když se do půl roku kolem chřipky nic nestane, budeme kritizováni, ale na druhou stranu rizika jsou taková, že štědrý program je oprávněný."
Velká část nabízených peněz doposud měla formu běžných půjček, nikoli darů, a zadlužené africké a asijské země o ně příliš nestály - z 300 miliónů dolarů, které nabízí Asijská rozvojová banka, si například nikdo nic nepůjčil.
O výhodnější dohody se Světovou bankou ale už má zájem více zemí, například Moldávie a Ázerbájdžán, kde se nákaza zatím neobjevila. Z těchto peněz mohou zaplatit modernizaci veterinárních zařízení, nákup vakcín pro případ pandemie nebo vytvořit monitorovací systém.
Jak ale zacházet s penězi, se Asie zatím učí. Indonésie žádá od dárců peníze s odůvodněním, že potřebuje vyplácet kompenzace farmářům v postižených oblastech, protože jinak se budou bát podezřelé případy úmrtí drůbeže hlásit. Čína naopak tvrdí, že vyplácet odškodné se nevyplatí, protože farmáři prý falešně hlásí ptačí chřipku s cílem, aby získali od vlády peníze.
"Reakce na krizovou situaci je velkorysá, ale neměli bychom se nechat příliš unést," reagoval na výši peněz požadovanou na konferenci v Pekingu Indu Bušnan, ředitel programu pro ptačí chřipku v Asijské rozvojové bance.
Největší dohady budí výše "chřipkové" pomoci v souvislosti s Afrikou. Tamní zdravotnický systém potřebuje peníze akutněji v souvislosti s malárií či AIDS. Pro případ, že chřipku na kontinent zavlečou ptáci z Asie, ale neexistuje žádný krizový plán. (luc)


Na kolik peněz přijde ptačí chřipka

Mezinárodní pomoc
Světová banka žádá dárce o 1,2 miliardy dolarů
Členské země banky už přislíbily 500 miliónů dolarů na půjčky - získá je Kyrgyzstán (6 miliónů dolarů), Turecko (30 miliónů dolarů), Vietnam, Arménie a Gruzie. S bankou vyjednává i Moldávie, Ukrajina a další.
Evropská unie daruje chudým zemím 100 miliónů dolarů
Více peněz na boj s chřipkou žádá i OSN - především Světová zdravotnická organizace (WHO) a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO)
hospodářské ztráty
Světová banka odhaduje, že pandemie by způsobila globální škody ve výši 2,07 biliónu dolarů
Růst světového HDP by podle ní poklesl o dvě procenta
zdroj: REUTERS, AP