Polská vláda ukazuje, jak hájí národní zájmy

Polsko se postavilo proti ostatním státům Evropské unie a odmítalo přijmout kompromisní návrh týkající se daně z přidané hodnoty. Stalo se tak prvním postkomunistickým nováčkem, který v EU téměř zablokoval společné rozhodnutí.
Polská konzervativně sociální vláda strany Právo a spravedlnost tak poprvé na evropském fóru potvrdila svoji pověst národně orientované politické síly, jejíž hlas bude hodně slyšet. Polští odborníci se domnívají, že blokádou společného rozhodnutí unie polská ekonomika příliš nezíská, že jde spíš o nedomyšlené politické gesto.
Do Varšavy včera mířily desítky telefonátů, faxů a emailů z Bruselu i dalších metropolí, aby polská vláda své stanovisko změnila.
"Kompromis je možný," uvedla nakonec včera odpoledne polská vicepremiérka a ministryně financí Zyta Gilowská. "Nechceme blokovat snahu o porozumění, ani nehodláme poškodit obyvatele Evropské unie," řekla vicepremiérka.
Vláda, kterou ovládají bratři Lech a Jaroslaw Kaczyńští, se tvrdou obranou národních zájmů netají, i když po ostrých výpadech v podzimní předvolební kampani nyní především prezident Lech Kaczyński ubral na razanci.
"V otázce zachování snížené sazby DPH ve stavebnictví chceme najít společné stanovisko. Naše země mají přece obrovskou potřebu bytové výstavby a v této oblasti máme co dohánět," řekl prezident v rozhovoru pro HN minulý týden.
Rozpočet na letošní rok polský parlament minulý týden přijal až po dlouhém dohadování a s podporou populistických poslanců. Zdá se, že hrozba předčasných voleb je oddálena - alespoň pro jaro.
Vláda přesto ukazuje, že tvrdě brání národní zájmy. "Chce ukázat, že jsme silní a že Evropská unie je tu především od toho, aby nám pomáhala. Jinak si rozhodnutí vlády ohledně DPH neumím vysvětlit," říká Halina Bińczaková, analytička listu Rzezcpospolita.
Prohlášení, kterým ministerstvo financí kompromis ohledně DPH odmítlo, se odvolává na národní zájmy. "Vláda se při přijímání tohoto rozhodnutí řídila dobrem polských občanů a potřebou ochrany zájmů naší země," uvádí. Podepsána je pod ním liberální ekonomka Gilowská, která podle kuloárů byla proti vetu. Ale přehlasovali ji konzervativní ministři.
Polští politici kolem jednání o DPH vytvořili informační blokádu a na veřejnost proniklo jen málo informací o jiných důvodech odmítnutí kompromisu. Hlavní je ten, že Polsko potřebuje - podobně jako ostatní postkomunistické země - dohnat Západ ve výstavbě bytů.
"Zdůvodnění, že Polsko chtělo víc získat z výjimky na DPH ve stavebnictví, je hloupé," říká Janusz Jankowiak, hlavní ekonom polské banky BRE. "Spíš to negativně ovlivní budoucí spolupráci s unií. Lepší se mi zdá řešení pomocí definice o sociálním bydlení, které zvolil český ministr Sobotka."