Němečtí manažeři letos už musí s pravdou ven

/Od naší zpravodajky/
Zatajování a výmluvy na ochranu soukromí už německým manažerům nepomůžou. Nejpozději ve výroční zprávě za letošní rok musí být jasně a do detailu řečeno, kolik si jednotliví členové německých představenstev vydělali. Ukládá jim to nový zákon, který loni v létě schválil německý parlament.
Jeho cílem je dát akcionářům větší kontrolní práva a přehled.
Dosud musely společnosti kotované na burze zveřejňovat platy za představenstvo jako celek. Například u automobilky Porsche to bylo za rok 2003/2004 zhruba 30,4 miliónu eur.
Nový zákon ale nyní nařizuje zveřejnění "platu každého jednotlivého člena představenstva".
Vyhnout se nařízení firma může pouze tak, že jí od zákonné povinnosti osvobodí akcionáři. Zapotřebí je k tomu získat na valné hromadě souhlas tří čtvrtin držitelů hlasovacích práv. Tato úprava je výhodná především pro koncerny, které jsou ve vlastnictví rodin nebo velkých akcionářů.
Příkladem může být opět automobilka Porsche, kde rozhodující slovo mají rodiny Porsche a Piech či autopůjčovna Sixt.
I tato výjimka ale manažery od zveřejnění neuchrání navždy, může totiž platit maximálně pět let.
Většina manažerů třiceti největších německých koncernů kotovaných na burze své příjmy nicméně zveřejňovat bude. Minulý týden to například oznámil šéf automobilky DaimlerChrysler Dieter Zetsche. Jeho předchůdce v čele firmy Jürgen Schrempp se naopak zveřejňování bránil s tím, že příjmy jednotlivců v představenstvu pro akcionáře stejně žádnou užitnou hodnotu nemají a že je třeba chránit soukromí.
Podle nového zákona nyní musí být zveřejněny nejen platy fixní, ale také jejich pohyblivá část i bonusy, jako jsou akciové opce či různá penzijní pojištění a případné odstupné.
Pokud nařízení firmy nesplní, hrozí jim pokuta.
Doposud koncerny mohly jednotlivé platy zveřejňovat dobrovolně. Většina z nich to dělala, i když některé, jako například Volkswagen či MAN, zveřejnily pouze plat šéfa představenstva a zbylé odměny vykázaly jako sumu.
Detailnímu zveřejnění se nyní brání již jen osm firem obchodovaných na německé burze.
Koncerny Adidas, BASF, Infineon, MAN a Münchner Rück čekají očividně na to, až je k větší transparentnosti donutí zákon.
Firmy BMW, Fresenius Medical Care (FMC) a Henkel naopak věří v ochranu ze strany svých akcionářů.


Odměny v roce 2004

Firma Odměny pro představenstvo (v mil. eur)
1. Deutsche Bank 3,04
2. RWE 2,61
3. Daimler Chrysler 2,59
4. Siemens 2,11
5. E.ON 2,11
6. SAP 2,02
7. Metro 1,94

Zdroj: Handelsblatt