Specialista na informační technologie George Cresto měl štěstí, že o jeho služby se zajímaly hned dva podniky. Měl však problém: Jedna firma mu už místo potvrdila, zatímco ta druhá ještě o jeho přijetí nerozhodla.
Tomuto dilematu mohou čelit i jiní zájemci o místo, protože se ve Spojených státech trh práce nadále zlepšuje. Ale žonglování mezi dvěma potenciálními zaměstnavateli je velmi náročné. Protože ten, kdo nezvládne balancování mezi nimi, riskuje, že si je znepřátelí a oba jej odmítnou. Nehledě na to, že kandidát, který je uvedl v omyl, může přijít o svou dobrou pověst, pokud některý z podniků zprávu o jeho neserióznosti rozhlásí po celém odvětví.
"Nejhorší, co se může stát, je nepříjemně překvapit podnik, který už s novým zaměstnancem počítá," říká kariérní konzultantka Karen Armonová. Doporučuje, aby kandidáti informovali zaměstnanecké agentury či personální manažery hned od začátku, že se zajímají o práci i v jiných podnicích. Většina potenciálních zaměstnavatelů tuto poctivost ocení.
Poradenské firmy radí kandidátům, aby při jednání s podnikem, který je pro ně méně zajímavý, hráli o čas. Řekněte takovému zaměstnavateli, že jste vděční za jeho nabídku, ale potřebujete několik dní na rozmyšlenou. Pak zavolejte druhému podniku a vysvětlete mu, že máte nabídku i od jiné firmy, ale že byste dal přednost o práci u nich. V případech, kdy vám ovšem tento druhý podnik neurychlí přijímací řízení, většina kariérních konzultantů doporučuje, abyste přijal nabídku, která je už na stole.
Kariérní konzultantka Meg Montfordová o takové situaci soudí: "Nemůžete si přece dovolit odmítnout nějakou nabídku slovy, že zatím nechcete nastoupit, protože jednáte s jiným podnikem o lepší místo." Zdůrazňuje, že zájemci o práci nemohou ponechat potenciálního zaměstnavatele bez svého definitivního souhlasu dlouho.
Personální manažer Tony Blake zdůrazňuje, že kandidáti, kteří žádají příliš dlouhou dobu na rozmyšlenou, vzbuzují podezření. Jak řekl, kandidáti by měli být poctiví. Podle něho je týden na rozmyšlenou dostatečný. Někdy podnik nabídne i dva týdny. Ale delší doba je nepřijatelná, poznamenává. Většina kariérních poradců soudí, že pokud kandidát podepíše kontrakt a pak od něho odstoupí, může to mít pro jeho reputaci v odvětví vážné následky.
George Cresto se pokusil získat čas u první firmy, zatímco se snažil urychlit přijímací řízení u druhé. Jeho situace byla obzvláště choulostivá, protože už slovně akceptoval nabídku prvního podniku.
Druhá firma však naštěstí zkrátila přijímací řízení a dostal od ní závaznou nabídku už za jeden a půl týdne od prvního interview, ačkoliv jinak tento proces trvá měsíc až dva. Personálnímu manažerovi první firmy se omluvil. "Naštěstí jsem jednal s člověkem, který se mým postupem neurazil a dokonce mi nechal dveře otevřené," řekl Cresto.