Martin Bursík, předseda Strany zelených, představil některé náměty své hospodářské politiky (Tak tedy: jaká to bude politika, HN 23. února).

Vždyť kvóta se již sníží
Bursík navrhuje snížit daňovou kvótu na 35 % v poměru k HDP do roku 2010. Cožpak netuší, že podle prognózy Ministerstva financí se tzv. konsolidovaná složená daňová kvóta sníží z loňských 36 % HDP již v letošním roce na 35 %?
To bude vyvoláno platnými opatřeními ke snížení daní z příjmů i pomalejším růstem výnosu nepřímých daní. Žádné snížení daní tedy zelení provádět nemusí, a přesto jejich cíle bude dosaženo.
Předseda zelených přesto dále uvádí, že mají "evropské know-how" na snížení pojistného. Považuje za ně ekologickou daňovou reformu, která má přesunout část zdanění od daní přímých k daním nepřímým. Tedy zvýšit zdanění elektřiny, plynu, tepla, uhlí a leteckého benzínu, a tento vyšší výnos využít ke snížení odvodů sociálního a zdravotního pojištění.
Máme tedy slib Martina Bursíka - "Co vybereme na ekologické dani, to vrátíme v podobě nižšího sociálního a zdravotního pojištění. Daňová zátěž se nezvýší" - číst vlastně tak, že "celková daňová zátěž se naopak dále sníží, protože se na ekologické dani vybere méně, než o kolik se sníží pojistné"?
Aby mělo snížení těchto odvodů smysl, musely by se snížit dejme tomu o pět procentních bodů odvody z mezd - z dnešních 28 % asi na 23 %. Dnes platí, že zhruba jeden bod těchto odvodů představuje kolem 10 miliard korun (v zásadě obdobná relace platí i pro zdravotní pojištění), a tedy minimálně o 50 miliard se sníží množství peněz na důchody.


Zničí dohodu o penzích
Nahradit tento výpadek příjmů vyšším zdaněním uhlí, elektřiny a plynu - i sociálně citlivého a ekologicky poměrně šetrného tepla, na jehož snížené zdanění nám dokonce i EU poskytla trvalou výjimku - by vedlo k nemalému vzestupu těchto cen. Tyto vyšší ceny by se promítly i do všech dalších produktů. Přitom smyslem ekologického zdanění není zvýšit daňové výnosy při stejné spotřebě, ale naopak stlačit spotřebu i na úkor omezení růstu daňového výnosu.
Tyto návrhy zásadně mění i konstrukci příjmů důchodového pojištění. Dosavadní příspěvek, stanovený v poměru ke mzdám, zvyšuje s růstem platů i objem peněz na důchody. To umožňuje zachovávat relaci průměrného důchodu k průměrné mzdě (včetně zohlednění inflace). I díky tomu, že příjmy z pojistného jsou jedním z nejspolehlivějších zdrojů rozpočtu.
Růst daňového výnosu z ekologických daní by však byl odtržen od vývoje mezd a zaostával by za potřebami růstu prostředků na důchody. Vzestup cen vyvolaný dodatečným zdaněním totiž povede k poklesu nebo zpomalení růstu nejen ekologicky škodlivé, ale i celkové spotřeby. Daňový výnos bude klesat nebo růst pomaleji, tím se bude relativně zmenšovat příspěvek do důchodového systému.
Je to cesta k ohrožení nebo až rozvrácení dosud stabilizovaného systému důchodového pojištění. Obdobně i zdravotního pojištění, kde současné problémy by byly selankou proti tomu, co by nastalo při akceptaci návrhů zelených. Zelení by tak na sebe vzali i úlohu trojského koně při pohřbení dosažené shody politických stran o finanční stabilizaci solidárního důchodového pojištění do roku 2020.


Příliš vážná témata
Východisko by bylo nasnadě. Buď snížit vazbu průměrného důchodu k průměrné mzdě, tedy tzv. náhradový poměr, který v posledních letech dosahuje kolem 40 %, a tak fakticky relativně snížit důchody. Nebo hledat záchranu formou povinného soukromého důchodového pojištění, čili jeho privatizace. To jsou neoliberální recepty. Naši neoliberální zelení - to je skutečně inovace v evropském měřítku!
Daně jsou příliš vážná věc, než aby z nich bylo možno narychlo spíchnout volební kabátek. Problémy udržení sociálních příjmů na jedné straně i objektivně nutné rozvíjení ekologického zdanění na druhé straně vyžadují především stabilizaci celkové daňové kvóty, nikoli zjednodušenou manipulaci s dílčími položkami.

J. Ungerman je předsedou a M. Pick místopředsedou hospodářské komise ČSSD

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist