Jednoho přivedl do státní správy, s druhým spolupracoval na projektu problematické dálnice, se třetím se potkával na stranických schůzích. Trojici lidí, kteří byli minulý týden zatčeni v korupční aféře kolem biopaliv, spojuje jméno exministra dopravy a nynějšího poslance sněmovny za ČSSD Jaromíra Schlinga.

Kostlivec po D47
Jeden z této trojice, lobbista František Vybíral, je podle policejní verze klíčovou osobou úplatkářského případu. Právě on se znal s podnikateli, kteří potřebovali ovlivnit obchod s biopalivy, on měl blízko k vysoce postaveným úředníkům s rozsáhlými kontakty ve státní správě. A právě on podle policie statisícové úplatky předával.
Styky ve státní správě si Vybíral, člen olomoucké organizace ČSSD, vybudoval v éře ministra Schlinga. "Byl u něj v jednom kuse," vzpomíná pod příslibem anonymity úředník ministerstva dopravy.
Ač Vybíral nebyl zaměstnán na žádném státním úřadě, stal se tajemníkem Řídícího výboru pro výstavbu dálnice D47. Toho výboru, jehož činnost později prověřovala policie. K případu se dostala proto, že navržená smlouva na stavbu dálnice s izraelskou firmou Housing & Construction se ukázala jako nevýhodná a na doporučení Schlingova nástupce Milana Šimonovského (KDU-ČSL) ji vláda vypověděla. A stát musel izraelské firmě vyplatit 620 miliónů korun.
Policejním vyšetřovatelům se ale nepodařilo prokázat, že by za problematickou smlouvu mohla korupce, jednoznačný výsledek nepřinesla ani poslanecká vyšetřovací komise. "Jedním ze závěrů ale bylo, že státní zakázku ovlivňovali lidé, kteří neměli se státní správou nic společného," poznamenává člen někdejší komise a poslanec za ODS Martin Říman.
Vybíral podle policie korumpoval Josefa Lázničku, dalšího člena ČSSD, který mezi obviněnými figuruje. "Ano, před šesti lety jsem ho přivedl jako tajemníka na Státní fond dopravní infrastruktury," přiznává Schling. Na fondu Láznička, někdejší ředitel střední školy ve Velkém Meziříčí, vydržel i po Schlingově odchodu z ministerstva. Neměl totiž blízko jen ke Schlingovi. O Miloši Zemanovi například novinářům předloni říkal: "Nestačíte žasnout. Když s ním sedíte na louce, dokáže pojmenovat různé druhy trav, zná je i latinsky a navrch poví, jaké jsou jejich léčivé účinky."
Loni se navíc Láznička spolu s Janem Kavanem, Josefem Hojdarem či Ivanem Davidem stal zakládajícím členem Frakce sociálně demokratické levice.
Ze stejné krajské organizace ČSSD jako Láznička a Schling pochází i třetí zatčená, Ludmila Schwarzová. Členku širšího vedení sociální demokracie si právě Láznička před lety přivedl na Státní fond dopravní infrastruktury. Povýšila loni, když někdejší předseda vlády Stanislav Gross dosadil na ministerstvo dopravy, ovládané lidovci, svého náměstka-hlídače Petra Pospíchala. Schwarzová se stala vzápětí ředitelkou jeho kabinetu. Také Pospíchal je "sociálním demokratem z Vysočiny."

Začalo to vraždou
Zatímco vedení sociální demokracie už den po zatčení doporučilo vyloučit trojici ze strany, Schling si dál nepřipouští, že by mohli být namočeni v korupci.
"Láznička? Mám v něj pořád důvěru. Dodneška jsem nezaznamenal žádný náznak, že by byl ve spojení s něčím nekalým," řekl poslanec.
A téměř totéž zopakoval ve včerejší televizní debatě o svém příteli expremiér Miloš Zeman.
Vyšetřovatelé už v pátek obvinili šest osob. Za uplácení či přijímání úplatku. V sobotu navíc vyšlo najevo, jak se kriminalisté o korupci dozvěděli. Na aktivity Františka Vybírala narazili při vyšetřování vraždy dvou ruských podnikatelů poblíž Karlových Varů.

Jak dopadly případy dalších politiků