ODS se radí s britskými toryi, jak po letech zase vyhrát volby
Česko je v posledních dnech oblíbeným cílem britských politiků. Dva týdny poté, co Tony Blair a Jiří Paroubek mávali z plošiny double-deckeru před Obecním domem, dorazil na pozvání ODS nový předseda konzervativců David Cameron. "Je to blesková pracovní návštěva," řekl Topolánek.
Podpora ideově spřízněných stran se stala už tradiční součástí volební kampaně. Přes zahraniční hosty se čeští politici snaží prezentovat jako kosmopolitní vůdci. ČSSD může nyní své ideové souputníky využít lépe. Především pak Blaira, který má na kontě trojí vyhrané volby.
Britští konzervativci občanským demokratům podobným stylem pomoci nemohou. Od časů Margaret Thatcherové marně hledají lídra, který by je dokázal vyvést z dlouhé krize a přilákat zpět voliče ze střední třídy, které jim sebral Blair. Do Prahy postupně zavítali všichni předsedové toryů. David Cameron vede stranu od prosince. Je po letech prvním předsedou, který se dokázal v průzkumech dostat před labouristy. Vydržel tam však jen několik týdnů a poslední průzkum deníku Guardian z poloviny března už opět mluví ve prospěch Blaira. Sám Cameron je však nyní populárnější než Blair.
Britští konzervativci se svou politikou podobají občanským demokratům mnohem více než Paroubkova stran Blairově.
Obě strany se profilují jako ekonomicky liberální: slibují nižší daně, méně státních úředníků a regulace. Spojuje je i velmi rezervovaný postoj k evropské integraci. Obě odmítaly evropskou ústavní smlouvu, vystupují proti sjednocování daní či pracovní doby. Tím se liší například od francouzského pravicového Svazu pro lidovou většinu či německých křesťanských demokratů Angely Merklové, kteří naopak usilují o hlubší sjednocení.
Když si Cameron krátce poté, co konzervativní stranu převzal, pohrával s myšlenkou, že ji v Evropském parlamentu odvede z největší frakce - Evropské lidé strany, z ODS okamžitě zazněly hlasy, že půjdou s britskými spojenci do nového klubu.
Vedle britských konzervativců spojuje občanské demokraty řada společných rysů ještě s polskou stranou Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských. I oni si zakládají na ochraně národní identity. A stejně jako ODS se snaží levici sebrat i hlavní zbraň: sociální politiku. Britská pravice naopak slibuje škrty v sociální oblasti, která podle nich za Blaira výrazně nabobtnala.
Sám Topolánek ale přiznává, že mezi ním a konzervativci je stejný rozdíl jako mezi Českem a Británií. "Oni mají měkkou a tvrdou pravici, my měkkou a tvrdou levici," řekl pro MF Dnes loni v květnu po návratu z britských voleb.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist