Švédská Uppsala má 130 tisíc obyvatel a pouze pět prodejen alkoholu. Měla jich šest, ale obecní rada musela jednu prodejnu v centru města uzavřít, protože každé páteční odpoledne byla ulice neustále zablokována auty nakupujících.
Prodejny patří státnímu monopolu Systém Bolaget, který má podobných obchodů 420 po celém Švédsku a 580 zprostředkovatelů prodeje na venkově. Jen loni prodal každému Švédovi průměrně 179 litrů piva (o 17 litrů na osobu více než v Česku). Tento podnik s rekordními zisky je nyní centrem prvního předvolebního skandálu, i když o novém parlamentu se má hlasovat až v září.

V hlavní roli manželka

Hlavní postavou skandálu je Anitra Steenová, třetí manželka současného sociálně demokratického premiéra Görana Perssona. Coby ředitelka Systému Bolaget si podle týdeníku Affärsvärlden vyjednala důchod od firmy v celkové výši 35 miliónů švédských korun (asi 90 miliónů Kč).

Premiér Persson a jeho ministři už před časem slíbili, že šéfové státních podniků nebudou pobírat tzv. zlaté padáky, ale jejich odměna bude odpovídat hospodářským výsledkům, tak jako u podniků soukromých. Reagovali tak na kritiku, že šéf státního podniku pro výrobu kuličkových ložisek dostal příliš štědré odchodné.
Systém Bolaget je však monopolem, který konkurenci nemá. Internetový nákup alkoholu, který monopol narušuje, nedávno soudy velmi podstatně omezily.

Vlna veřejného pobouření se rozlila na první stránky všech novin, do rozhlasu i na televizní obrazovky. Ministerský předseda Persson odbyl novináře poukazem na to, že se nemůže vyjadřovat k případu, který se týká jeho ženy. "O penzi šéfa Systém Bolaget může rozhodovat jenom představenstvo firmy," prohlásil.
Představenstvo se sešlo na mimořádné schůzi a jednomyslně se usneslo, že plat a penze paní Steenové odpovídá hospodářským výsledkům podniku.

Novináři k tomu dodávají, že všech jedenáct členů představenstva jmenovala paní Steenová a každý z nich za účast na pěti schůzích bere roční plat 90 tisíc švédských korun.
"Pochopitelně, žádný z nich nebude hlasovat proti své chlebodárkyni," zní komentáře tisku.
Aféra má i další, evropský rozměr, který se týká konkurence. Podle nedávného předběžného rozhodnutí soudu EU mají švédští celníci právo zabavovat zásilky alkoholu ze zahraničí objednané přes internet, většinou z Německa.

V rozporu s unií

Kvóta alkoholu pro soukromou spotřebu při dopravě přes hranice států EU je velkorysá: na osobu deset litrů tvrdého alkoholu, 90 litrů vína a 110 litrů piva. Dovoz pro soukromníky byl kvetoucím obchodem pro téměř třicet firem, protože ceny byly výrazně nižší.
Švédská vláda argumentovala, že prodej přes internet odporuje zákonu, podle kterého si alkohol smí koupit pouze osoba starší dvaceti let, což se při internetovém prodeji nedá kontrolovat. Vláda také tvrdila, že zvýšení spotřeby alkoholu způsobí obrovské škody na zdraví.
Už dříve ve stejném případě švédský soud rozhodl, že švédský občan si může dovézt alkohol z ciziny, jen když ho doprovází.
Kritici poukazují i na to, že toto opatření je nejen v rozporu se základním pravidlem EU o volném oběhu zboží, ale je to i diskriminace občanů žijících daleko od hranic s Dánskem. Z města Malmö na jihu Švédska je do Dánska půl hodiny autem, ze Stockholmu je na hranice 700 kilometrů.