Jansta: vlivný Paroubkův poradce
praha, 19. 4. 2006
Psal se listopad 1990 a Federální shromáždění hlasovalo o zákonu, který měl vrátit majetek KSČ "všemu" lidu. Komunističtí poslanci na protest opustili sál. Zůstal jediný, ten nejmladší z nich: osmadvacetiletý Miroslav Jansta. Za své hlasování proti zákonu si vysloužil napůl uznalý a napůl výsměšný potlesk kolegů.
Asi nikdo by tehdy netipoval, jak závratnou kariéru nenápadný mladík udělá. Dnes je z něj prominentní pražský právník s konexemi v nejvyšších vládních kruzích. Kdyby chtěl, nemusí už do konce života pracovat a dožít v luxusu.
Mimo jiné i díky smlouvě, kterou teď prověřuje policie: jeho právní kancelář Jansta, Kostka & spol. si za služby pro ČSOB naúčtovala rovných 100 miliónů. Odměna byla podmíněna úspěšným prodloužením smlouvy mezi Českou poštou a ČSOB. Bez exkluzivity poštovních služeb by se do potíží dostala divize ČSOB Poštovní spořitelna, u níž má své účty na dva milióny klientů. Státní podnik Česká pošta loni na podzim smlouvu s ČSOB skutečně prodloužil až do roku 2017.
Já a můj přítel Jiří
První krok k úspěchu učinil Jansta v srpnu 1991. Tehdy opustil komunistické řady a oklikou přes Demokratickou stranu práce (jejím místopředsedou byl na začátku 90. let i dlouholetý poslanec Michal Kraus) došel až do sociální demokracie.
Na nejvyšší stranické posty Jansta nikdy neaspiroval, "formálně" je jen řadovým členem středočeské organizace ČSSD. Jeho neformální vliv uvnitř strany je ale mimořádný. V Lidovém domě se pohybuje s jistotou. Vystupuje jako člověk, který ví, na koho, kdy a s čím se obrátit, jak a co zařídit, i kolik si za to říct. Jeho služeb si po svém předchůdci Stanislavu Grossovi cení i současný premiér Jiří Paroubek. Jansta se s "Jiřím" - jak sám říká - pravidelně vídá.
Premiér Paroubek devítimístnou odměnu vyplacenou ve prospěch firmy patřící jeho poradci a členovi ČSSD pro ČTK komentoval lapidárně. Nemůže prý sledovat všechny smlouvy, které uzavírají právní kanceláře, s nimiž je úřad vlády ve spojení. "To bych asi nedokázal. Platí něco, jako je obchodní tajemství. Kromě toho je to zřejmě opravdu dobrá právní kancelář, pokud dokáže pracovat za takovéto honoráře," dodal premiér.
I když i jiné advokátní kanceláře potvrzují, že ceny za právní služby se liší a bývají věcí vzájemné dohody mezi klientem a advokátem, stomiliónový výdělek považuje za nebývale vysoký i policie.
Vyšetřování se nebojíme
ČSOB se podle svého mluvčího Milana Tománka policejního vyšetřování neobává. Také Janstova právní kancelář ve svém prohlášení uvedla, že odměna, kterou inkasovala od ČSOB, byla v pořádku. Podrobnosti ale banka ani advokátní kancelář zveřejnit nechce: prý jim to zakazují podmínky smlouvy.
Podle serveru Aktuálně.cz, který na případ upozornil, policisté zjišťují, zda smlouvy nebyly fiktivní a nesloužily jen k vytvoření černých fondů určených například k financování volební kampaně ČSSD.
Sám Jansta má s nestandardním způsobem financování ČSSD své zkušenosti. Když v roce 1997 obstavil finanční úřad sociálním demokratům všechny bankovní účty kvůli neplacení daní, tehdejší straničtí pokladníci Ivo Svoboda a Barbora Snopková museli shánět peníze na provoz stranického aparátu méně obvyklými cestami.
Jak financovat stranu
Straně v nesnázích půjčil zhruba dvacet miliónů podnikatel Karl-Heinz Hauptmann (ten pod počeštěným jménem Karel Hauptmann s Janstou dodnes podniká, podle obchodního rejstříku například ve firmě Nonet).
Pohledávku pak od Hauptmanna převzal právě Jansta. Se svým známým Ivanem Lhotským kvůli tomu založil společnost Tax & Investment Advisers. Podobně pak putovalo ve prospěch ČSSD několik dalších miliónů i v roce 1998.
Podrobnosti o podivných přesunech peněz se na veřejnost dostaly v rámci vnitrostranického boje v ČSSD. Lhotský na začátku roku 1999 překvapivě prohlásil, že mu ČSSD dluží peníze, které nesplácí. Strana to popřela a Lhotský se pak ČSSD omluvil za "politováníhodný omyl". O něco později, 1. března 1999 se jej někdo pokusil zavraždit. Lhotský podle lékařů přežil jen zázrakem. Útočník nebyl dodnes dopaden, spojitost s půjčkou pro ČSSD policie vyloučila.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist