Podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy je velice pravděpodobné, že sazby pro nejbližší období zůstanou stabilní. Jak ale upřesnil, "nejbližší období" lze interpretovat od jednoho do tří nebo čtyř měsíců. Takže si ČNB vlastně ponechává otevřená vrátka pro případné zvýšení sazeb.
Člen bankovní rady Robert Holman nedávno agentuře Reuters sdělil, že sazby se do konce letošního roku nezmění. Důvod? Inflace je pod kontrolou a rekordní tempo hospodářského růstu tlačí na vzestup cen jenom nepatrně.
Na tom, že sazby zůstanou stabilní po většinu letošního roku, postavilo svoji poslední hospodářskou prognózu také Ministerstvo financí. ČNB podle něj přitvrdí až v závěru roku.
Ale mnozí analytici ze soukromých firem uvádějí, že sazby v tuzemsku stoupnou v červnu, a to o čtvrt procentního bodu. A další "čtvrtku" ČNB přidá někdy na podzim nebo v závěru roku. To si myslí například Radomír Jáč ze společnosti PPF Asset Management. S tím, že banka přitvrdí v červnu, počítá také Miroslav Plojhar ze Citibank. "Bude ale záležet na tom, zda kurs oslabí k 29 korunám za euro a zda Evropská centrální banka do té doby zvedne sazby," říká Plojhar.
"Vnější faktory mohou centrální banku přimět ke zvýšení sazeb během letošního třetího čtvrtletí," domnívá se Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT.
Odlišný názor než většina ekonomů má Vladimír Pikora z firmy Next Finance. Tvrdí, že současná situace je podobná loňskému podzimu, kdy také rostla cena ropy a ČNB v říjnu zvedla hlavní sazbu z 1,75 na dvě procenta.
Inflaci se však bez ohledu na drahou ropu podařilo udržet pod třemi procenty, jak stanovila ČNB. "Centrální banka ponechá sazby beze změny celý rok," sdělil Pikora ČTK.
Nízké sazby by dále podpořily i tak rychlý hospodářský růst. ČNB jeho tempo nyní vidí v rozmezí 5,4 - 6,9 procenta. Ve srovnání s lednovou prognózou zhruba o dva procentní body výš. Zato šla mírně dolů s předpovědí inflace, neboť růst ekonomiky je tažen hlavně vývozem, nikoli vnitřní poptávkou, která by "roztáčela" ceny.
Centrální banka v boji s inflací nadále počítá s posilující korunou. Podle Davida Navrátila z České spořitelny se během letošního prvního čtvrtletí v průměru obchodovala za 28,60 za jedno euro ve srovnání s 29 korunami, které v lednu předpověděla ČNB. Na směnném kursu koruny se včerejší rozhodnutí bankovní rady neprojevilo. "Čekalo se, a proto bylo v kursu již odražené," podotkl Pikora. Kurs se příliš nezměnil. Měna se včera v podvečer obchodovala v poměru 28,42 za jedno euro proti 28,37 koruny ve středu.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist