Havel: Podpořím zelené


Exprezident chce volit zelené, aby se do politiky dostaly nové tváře
Spory uvnitř strany Havlovi nevadí

Bývalý prezident Václav Havel se otevřeně přihlásil k podpoře Strany zelených. Její volební výsledek přitom může rozhodnout o tom, jaká vláda povede zemi po červnových parlamentních volbách.
Havel Hospodářským novinám řekl, že zelené chce volit a že své sympatie dá před volbami veřejně najevo. Svůj postoj vysvětlil tím, že je mu blízký program zelených, a tím, že si přeje, aby se do politiky dostali noví lidé.
"Zeleným způsobem jsem myslel od mládí, programově jsou mi blízcí, bez ohledu na to, jaké frakce uvnitř spolu bojují," řekl Havel. "Naše politika je trochu zatuchlá, stále titíž lidé a zdá se mi, že trochu čerstvého vzduchu je zapotřebí a že by se do ní pár nových lidí mělo dostat," dodal s tím, že kromě zelených sympatizuje i s Evropskými demokraty.
Jak konkrétně chce zelené dál podpořit, zatím tají. "Jakýsi krůček ještě dál, než za rámec dosavadních vyjádření, se chystám ještě udělat," řekl pouze.
Havel tak jako bývalý prezident poprvé veřejně vstoupil do předvolební kampaně.

"Ano, trochu bohémové"

Havlovo vyjádření přichází dva dny poté, kdy premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že o příští vládě nehodlá vyjednávat s předsedou Strany zelených Martinem Bursíkem.
A pouhé tři dny poté, kdy sedmnáct členů strany poslalo Bursíkovi dopis, ve kterém ho kritizují za špatnou komunikaci, způsob vedení kampaně či ne úplně průhledné financování strany.
Podle Václava Havla to ale není nic, co by mělo potenciální voliče zelených odradit.
"Určitá bohémskost, chaotičnost, nevyzpytatelnost k zeleným patří," tvrdí Havel. "To je daň, kterou já osobně rád zaplatím za to, že přijdou noví lidé, s novým elánem, čerstvým pohledem na věc, nezapletení do různých mafií a bratrstev... Daň za to, že mají každou chvíli mezi sebou spory a nemají dokonalou partajní disciplínu."
Podle sociologů může Havlova podpora zeleným ve volbách pomoci. Ale nijak dramaticky.
"Jejich voliči netvoří žádnou pevnou skupinu. A Havlovo prohlášení by je mohlo přesvědčit, že je nutné jít volit," míní sociolog Jan Herzmann. "Na druhou stranu někdejší výslovná podpora Václava Havla Občanskému hnutí mu nebyla příliš platná," dodává.

Bursík: Paroubek se plete

O Havlovu podporu před volbami stál i premiér Paroubek, oba se několikrát setkali. Havlovo angažmá ve prospěch zelených ale může Paroubkovi zkomplikovat jeho povolební taktiku - kdyby se totiž zelení dostali do sněmovny, přicházela by nejspíš v úvahu většinová vláda ODS, lidovců a zelených. Sociální demokraté a komunisté by byli v opozici. (Možná je ale například i koalice ČSSD, lidovců a zelených.)
Martin Bursík sice nedávno prohlásil, že jsou jeho straně programově bližší sociální demokraté než ODS, spolupráci s komunisty ale odmítá. Tím se významně liší od bývalých lídrů zelených Jakuba Patočky a Jana Beránka, kteří tak striktní nebyli a které Bursík v čele strany vyměnil loni v září.
Paroubek o víkendu svůj výrok o nepřijatelnosti Bursíka doplnil poznámkou, že rozhodně nemluví o celé Straně zelených.
Bursík ale tvrdí, že se premiér přepočítá: "Jestli kalkuluje s tím, že by mohl vrazit klínek mezi mě a Stranu zelených, která by najednou byla ochotná s ním jít do menšinové vlády s podporou komunistů, tak na to může úplně zapomenout," tvrdí. "Jestli spoléhá na menšinovou vládu s komunisty, dělá osudovou chybu," dodává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist