Čeští "andělé" se teprve rodí
Ve Velké Británii existuje zhruba padesát tisíc podnikatelských "andělů", tedy lidí, kteří investují své peníze a zkušenosti do nadějných začínajících firem. V Česku je takových lidí odhadem kolem stovky a jen několik se jich o sobě nebojí mluvit. Důvodů, proč se "andělům" byznysu v Česku nedaří, je podle expertů celá řada.
Úspěšní Češi, kteří by mohli investovat své peníze a zkušenosti, se nejčastěji obávají závisti okolí.
"I lidé, kteří se nakonec rozhodli podnikat jako andělé, nestojí o popularitu. Nechtějí upozorňovat na své vydělané peníze," říká Petra Kursová z vládní agentury CzechInvest.
Cizinci se do země nehrnou
Zahraniční zájemce zase odrazují české zákony. Například britští "andělé" jsou zvyklí na daňové úlevy pro začínající menší podniky, do kterých vstupují. Český stát jim však nenabízí žádné výhody, naopak po nich chce vysoké daně a pojištění.
"Když k tomu přidáte jazykové a kulturní bariéry, vzdálenost, děravou legislativu a špatnou pověst, kterou má obchodní morálka a etika v Česku, tak se jedná o výbušný koktejl nedostatků," vysvětluje nezájem zahraničních investorů Michael Prokop, který sám působí jako "anděl" ve Velké Británii.
Další překážkou pro cizí investory je neznalost českého prostředí. Pokud by chtěli důkladně sledovat činnost firem, do kterých vstoupili, museli by se do Čech přestěhovat. "Já bych neinvestoval do malých a středních podniků dále než dvacet kilometrů od svého bydliště, natož přes tisíc kilometrů, a to jakkoli mi je Česká republika jazykově či emocionálně blízká," dodal Prokop.
Strach z rizika
Richard Husovský z Angel Investors Association (AIA) nabízí i další důvody, proč jsou zatím "andělské" investice v tuzemsku v plenkách. "V České republice není obvyklé riskovat. Lidé mají rádi jistotu. Andělé přitom vstupují do projektů, kde je třeba pětiprocentní pravděpodobnost úspěchu," říká.
Vysokou rizikovost investic potvrzuje i Prokop. "Každý anděl rád hovoří na golfovém hřišti o svých investičních úspěších a mlčí o neúspěších. Velmi úspěšná je přitom jen asi jedna ze sedmi investic," uvedl. Ostatní pokusy podle něj končí bankrotem. Obzvlášť v Česku nemusí být vzácné ani případy, kdy firma živoří, původní majitelé z ní žijí a "anděl" nemá šanci na vrácení vložených prostředků.
Strach ze spolupráce však nemají jen samotní investoři, ale i začínající firmy. Jejich majitelé se bojí, že vstupem dalšího partnera ztratí nad svojí firmou kontrolu. "Podnikatel si musí uvědomit, že to není vykořisťovatelský vztah, ale synergie," dodává Husovský.
Právě asociace AIA se nyní snaží podpořit podnikatelské "anděly" v Česku a zvýšit povědomí o tomto způsobu investování. Chce tak dokázat to, co se nepodařilo již před čtyřmi roky založené asociaci Business Angels Czech.
Ambici koordinovat činnost tuzemských "andělů" má i sdružení Banet, založené Prokopem a společností BID services. V oblasti se pokouší působit i firma Central European Advisory Group.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist