Maďaři už utahují opasky

/Od našeho spolupracovníka/

Maďaři se po dubnových parlamentních volbách již pomalu smířili s tím, že se po čase opět musí připravit na nepříjemné utahování opasků. Nic jiného jim totiž za současné kritické situace veřejných financí ani nezbývá. Na vyřešení dlouhodobého problému s nadmíru vysokým rozpočtovým deficitem neměla odvahu žádná předchozí vláda. Naopak, pokračovalo zadlužování na úkor budoucnosti.

Reformy budou. Ale jaké?

Lidé jsou již netrpěliví, chtějí znát konkrétní dopady očekávaných úsporných opatření na jejich každodenní život. Někteří je již označili za nový "restrikční Bokrosův balík" podle bývalého ministra financí v první levicově-liberální vládě Gyula Horna z let 1994 - 1998. Od druhého kola voleb sice uplynul již měsíc a jednání vládních socialistů a liberálů o pokračování koaliční vlády se blíží k závěru, stále však není úplně jasné, co mohou Maďaři čekat.
Premiér Ferenc Gyurcsány, kterého prezident László Sólyom již před týdnem pověřil sestavením budoucí vlády, nebyl příliš konkrétní ani na mimořádném povolebním kongresu Maďarské socialistické strany (MSZP).
"Nastal čas obnovy. Strana je připravena na změnu. Rok 2006 je obdobím reforem, kdy přijde řada na velké kroky," naznačil premiér plánované změny, které již před časem avizoval jako nejintenzívnější období reforem od změny systému v zemi v roce 1990.
Delegátům kongresu socialistů tak nezbývalo vlastně nic jiného, než zplnomocnit premiéra a předsedu strany Istvána Hillera podepsáním koaliční smlouvy a vytvořením vlády s liberály bez toho, aniž by znali obsah návrhu budoucího vládního programu. Ten by měl Gyurcsány po dopracování předložit do parlamentu 30. května s tím, že jeho druhá vláda by měla být známa 14. června.
Z dosavadního průběhu koaličních jednání se zatím na veřejnost dostalo jen to, že vláda připravuje nejen snížení výdajů, ale i zvýšení příjmů rozpočtu. Cílem je splnit podmínky pro zavedení eura v původním termínu v roce 2010. Analytici a ekonomové však v dodržení tohoto cíle již příliš nevěří.
Není vyloučeno, že úspory dosáhnou až 900 miliard forintů (téměř sto miliard korun). Nová vláda plánuje okamžitě po svém zformování v polovině příštího měsíce navrhnout parlamentu dvě desítky zákonů na stabilizaci finanční situace. Takže nový parlament, který se sešel na ustavujícím zasedání před týdnem, bude mít o práci postaráno i v létě.

Orbánovi jeho Fidesz věří

Opoziční Fidesz s Viktorem Orbánem zatím stojí před výzvou, jak nadále přežít v opozici po druhé volební porážce v řadě. Nehledě na neúspěch, mimořádný kongres největší opoziční síly vyslovil svému předsednictvu důvěru. Orbán přitom podmiňoval setrvání v čele strany spolu se čtyřmi místopředsedy tím, že dostanou nejméně dvoutřetinovou podporu.
Při tajném hlasování podpořilo vedení Fideszu 87 procent hlasujících, ale z 1751 schválených delegátů se ho zúčastnilo jen 1023. Takže pro Orbána a jeho zástupce jich vlastně hlasovalo jen 51 procent. Vedení Fideszu tak zůstává na místě, protože hlavně jeho vůdce již předem rozhodl, že ani poražený tým se měnit nemusí.