Rosněfť chystá největší emisi v Rusku

Na světové burzy se "hrne" další gigant. Ruská státní ropná společnost Rosněfť totiž včera oznámila, že asi 15 procent firmy nabídne veřejnosti. Částka, kterou chtějí Rusové pomocí primární emise na burze v Moskvě (IPO) získat, není nijak malá. Podle agentury Bloomberg by se mohla vyšplhat až na 11,6 miliardy dolarů, a stát se největší v historii Ruska. Kromě ruského hlavního města se budou akcie ropného koncernu obchodovat i v Londýně.
Stát by z prodeje akcií měl utržit asi 8,5 miliardy, dalších 3,1 miliardy připadnou přímo firmě, která za tímto účelem vydá asi 400 miliónů nových cenných papírů. Cena by se měla pohybovat v rozmezí 5,85 až 7,85 dolaru za kus.
Prodej akcií začal už včera. Cenné papíry Rosněfti jsou přitom k dispozici jak velkým firmám, tak drobným domácím investorům. Tyto obchody probíhají přes ruskou banku Sberbank, která vyžaduje minimální investici 553 dolarů.
Vedení firmy doufá, že zájem o akcie bude nadprůměrný. Zatím je spokojeno. "Investoři naše akcie chtějí. Na většinu z nich už máme kupce. Mohu prozradit, že je mezi nimi i několik z nejvýznamnějších hráčů na trhu," řekl informační agentuře Platts, která se specializuje na trhy s energiemi, výkonný ředitel Rosněfti Sergej Bogdančikov.
"Chceme se stát jednou z největších veřejně obchodovaných energetických společností na světě," dodal. Díky IPO hodlá totiž firma zvednout svou tržní hodnotu až na 80 miliard dolarů, to je skoro o třetinu více než má současná ruská jednička a největší konkurent Rosněfti - Lukoil.
Ropná firma předpokládá rychlý růst, protože se chystá převzít zbývající aktiva koncernu Jukos vězněného miliardáře Michaila Chodorkovského. Jeho hlavní divizi Jugansk koupila Rosněfť pomocí státních půjček poté, co se tehdy největší ruský ropný koncern dostal do problémů se zákonem a vládní garniturou prezidenta Putina, a musel nuceně část společnosti odprodat. Produkce Rosněfťi se díky této koupi téměř ztrojnásobila na 1,6 miliónů barelů denně.
Právě Jukos ale proti chystanému IPO protestuje. Jeho představitelé totiž tvrdí, že nucený prodej Jugansku byl nelegální, a Rosněfť tak teď vlastně investorům chce prodat to, co jim předtím "ukradla".
Podle deníku The Moscow Times podal Jukos stížnost a požadavek na zastavení londýnské emise britským finančním autoritám.
"Pokud nám nevyhoví, budeme požadovat právní posudek od Londýnského nejvyššího soudu," uvedla pro moskevský deník mluvčí Jukosu Claire Davidsonová. Ať už by soud rozhodl pro kteroukoliv ze stran, čekání na rozhodnutí by IPO oddálilo. Rusové totiž chtějí s akciemi začít obchodovat 14. července, den před zahájením summitu G8, který se koná v Moskvě. Kreml chce údajně předvést IPO jako svůj příspěvek k uklidnění situace na světových energetických trzích. Na Rosněfť jsou kvůli Jugansku navíc podány čtyři žaloby, jakékoli ohrožení pro firmu z tohoto důvodu však představitelé Rosněfti odmítají.
I mnozí odborníci tak kritizují Ruskou vládu za to, že primární emise je spíše politickým rozhodnutím."Rosněfť je problémový. Jeho akcie nemá smysl kupovat, pokud nebudou levnější než papíry Lukoilu," uvedl Mark Mobius, odborník na emerging markets.
Podobný názor má i Erik Kraus z ruského fondu Nikitsky.
"Z tržního hlediska nedává vůbec žádný smysl umísťovat na trh tak velkou emisi, zvlášť když jsou akciové trhy tak náladové. Je to politické rozhodnutí," řekl Bloombergu. Vláda podle něj spoléhá na to, že trh prostě nemůže takhle velkou emisi ignorovat. Peníze z úpisu akcií chce Kreml použít na splacení úvěru, kterou si vzala státní plynárenská firma Rosněfťgaz na nákup podílu (10,7 %) v konkurenčním Gazpromu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist