Svět peněz nejlépe znají Američané

Průměrný Čech má úspory ve výši zhruba 5700 eur. Přes polovinu těchto peněz má na účtu v bance nebo doma, v akciích má pouhé jediné procento.
Ve srovnání s USA to je jako jiný svět. Úspory Američana přesahují sto tisíc eur, přičemž v bance má jen šestnáct procent, zatímco v akciích téměř polovinu, říká Milan Šmíd ze společnosti Moneco.
Obyvatelé Spojených států se ve světě peněz orientují jednoznačně nejlépe. Navíc disponují finančním majetkem téměř třicet biliónů eur, což je více než země eurozóny a Japonska dohromady a zhruba pětsetkrát více, než mají Češi.
Vedle titulu pomyslného krále investic patří USA i přední příčky v zadluženosti. Podle listu The Wall Street Journal Europe dluží tamní domácnosti především na hypotékách jedenáct biliónů dolarů, tedy částku odpovídající ročnímu výkonu jejich ekonomiky. V Evropě jsou nejzadluženější irské domácnosti. Ještě v roce 1995 činily jejich dluhy polovinu HDP, příští rok to podle společnosti Goodbody Stockbrokers bude 160 procent.
Střední Evropa zatím výrazně zaostává jak ve výši majetku lidí, tak i v míře jeho investování a v zadlužování se. Všechny kategorie však vykazují rychlý růst.
"Tendence ve finančním chování domácností jsou ve střední Evropě dost podobné," říká ekonom Tatrabanky Robert Prega. Zvláštností Slovenska je neexistující akciový trh. Naopak v Polsku je trh obchodování s akciemi velmi vyspělý a tamní drobní investoři mu rádi svěřují své peníze.
Polovina až dvě třetiny úspor však ve střední Evropě stále míří na účty nebo zůstávají doma v hotovosti. Opatrní v investování jsou dokonce i Rakušané. Do dluhopisů či akcií zde podle Erste Bank investuje zhruba čtrnáct procent domácností.