PPF koupila na Ukrajině dvě banky

Kellnerova PPF akceleruje expanzi na východní trhy. Na Ukrajině koupila prostřednictvím společnosti Home Credit už druhou menší banku Privatinvestbank. Kellnerovi se tak podařil husarský kousek - během měsíce jde o jeho třetí ukrajinskou finanční akvizici.
"Privatinvestbank jsme koupili," potvrdila včera HN mluvčí PPF Dita Fuchsová. Po už oznámené koupi Bank Agrobank s dvaceti pobočkami a největší splátkové společnosti Privat Kredit jde o doklad, že Kellner chce průnik na Ukrajinu urychlit.
Země s téměř padesáti milióny obyvatel slibuje zahraničním investorům po dobrých zkušenostech ze střední Evropy podobný boom půjček a vysoké zisky. Koupě podílu na trhu bude přitom se sílícím bankovním byznysem stále dražší.

Nejen spotřebitelské úvěry

Skupina PPF nezveřejnila, kolik za akvizice zaplatila. Podle ukrajinských analytiků byla prodejní cena Agrobank mezi 26 až 32 milióny dolarů, u Privatinvestbank, která má desítku poboček a ze 136 místních bank jí patří 101. místo, mohlo jít o 18 miliónů dolarů.
Spolu se splátkovou Privat Kredit se Kellnerova vstupní investice odhaduje na šedesát až osmdesát miliónů dolarů.
Bleskový nákup tří finančních firem dávají ukrajinští analytici do souvislosti i se širším záběrem finančních služeb, které chce PPF na Ukrajině rozvinout.
"Jedna banka bude tvořit zázemí pro splátkovou společnost, druhá se zaměří na jiné služby, například půjčky podnikům," míní Alexander Victorov, analytik makléřské firmy Concorde. Mluvčí PPF nechtěla plány odhalit.
Člen vedení PPF Ladislav Chvátal, který expanzi na Ukrajině řídí, už dříve řekl, že ambicí je dát dohromady Agrobank a Privat Kredit a udělat z nich jednoho z nejdůležitějších hráčů na trhu spotřebitelského financování.
S obdobným modelem slaví Kellnerova skupina úspěch nejen v Česku, kde je její Home Credit trojkou splátkového prodeje, ale i na Slovensku a především v Rusku, kde patří k největším ve splátkovém prodeji. Naopak v klasickém bankovnictví zatím PPF moc neprorazila. Nedávno se rozhodla prodat v Česku eBanku rakouské Raiffeisenbank.

Rychle rostoucí trh

Zesílený Kellnerův tah na Ukrajinu souvisí s rychlým růstem tohoto trhu, který se dá čekat i do budoucna. "Přestože zájem o půjčky se výrazně zvýšil, ještě mnoho let bude trvat, než se poptávka nasytí," říká Angelika Zwerenz z rakouské Erste Bank.
Ukrajinské banky za poslední léta půjčky zdvojnásobily, zadluženost domácností je však stále nízká: měřeno podílem na hrubý domácí produkt dosahuje jen sedm procent, zatímco v zemích střední Evropy je to přes deset procent a v západní Evropě asi třicet procent.
Konkurence na ukrajinském trhu ale začíná přituhovat, což může Kellnerovy plány komplikovat. Nyní se spekuluje dokonce o příchodu největší ruské retailové banky Ruský Standard, která se zajímá o jednu z bank z velké ukrajinské pětky - AIC Bank.
V červnu také koupila menší banku Prestige rakouská Erste Bank, vlastník České spořitelny, a zastoupení otevřela francouzská splátkové firma Cetelem.
Nejsilnější pozici ze zahraničních bank má Raiffeisenbank, která vloni získala Bank Aval, současnou bankovní dvojku.