Berní úřad najde i kostlivce ve skříni

Daně jsou vždy předmětem jakési přetahované. Na jedné straně stojí plátce, který chce zaplatit co možná nejméně (aby mu co nejvíc zbylo), a na druhé straně stát a jeho orgány, které se snaží vybrat na daních co nejvíc (a posílit tak příjmovou stranu státního rozpočtu).
Česká daňová správa (ČDS) se při své snaze vybrat daně i od "neplatičů" setkává s případy kuriózními i rafinovanými, hloupými i složitými. Když kupříkladu zemědělec vykazuje veškerou půdu, na které hospodaří, jako louky a pastviny, zatímco je její určitá část orná, je velmi jednoduše ověřitelné, jaký je faktický stav věci.
Snadnou kořistí úředníků se letos stal také podnikatel, který prodával zahradní techniku a ve svém daňovém přiznání uváděl podstatně nižší příjmy, než vyplývalo z dokladů o prodeji zboží. Ne zcela pochopitelné je jednání člověka, který se zabýval nákupem a prodejem barevných kovů. Ač byl i plátcem DPH, nepodával daňová přiznání k dani z příjmů ani k DPH. Jako kdyby finanční úřad neexistoval. Teď musí nejen zaplatit dodatečně doměřenou daň, ale spolu s ní i penále.

Kdo chce moc, nemívá nic

Podnikatelé zabývající se obchodem se dřevem nevykazovali téměř žádné zdanitelné příjmy. Pracovníci finančního úřadu ale nechtěli uvěřit, že by obchody se dřevem byly tak nelukrativní. A také že ne. Daňová kontrola zjistila zatajené příjmy (a nejen z prodeje dřeva), které jen za poslední dva roky znamenaly přes deset miliónů korun na dani z příjmů a další milióny na DPH.
Pracovníci finančních úřadů ale zdaleka neřeší jen takovéhle banality. Mnohým "podnikatelům" je totiž myšlenka neplatit daně málo. Snaží se namísto příspěvku do státní pokladny z ní naopak ještě něco vybrat.
Například v červenci řešila Česká daňová správa případ řetězce plátců daně z přidané hodnoty (DPH) vytvořeného za účelem neoprávněně vylákat ze státního rozpočtu odpočet na tuto daň. Probíhalo to následovně: Fyzická osoba-neplátce DPH podle dokladů vlastnila autobus. Ten údajně prodala další fyzické osobě-plátci DPH a ta následně za stejnou cenu prodala autobus další osobě, která byla registrována k DPH. Ta daň přiznala, ale nezaplatila a nakonec prodala autobus opět ve stejné ceně firmě-právnické osobě, kde byla statutárním orgánem osoba totožná s fyzickou osobou ze začátku tohoto řetězce. Právnická osoba si uplatnila odpočet DPH v daňovém přiznání a požadovala vyplacení nadměrného odpočtu od finančního úřadu. Správce daně ale po provedeném šetření došel k závěru, že celá transakce byla fiktivní s cílem neoprávněně uplatnit odpočet DPH a že je zde podezření z pokusu o spáchání trestného činu zkrácení daně. A podal oznámení na osoby, které se na celé kauze podílely.
Jiný příklad: Plátce daně si uplatnil odpočet DPH z daňového dokladu, kterým mu byla fakturována provize za zprostředkování prodeje pozemků. V rámci daňového řízení dospěl správce daně k závěru, že se jedná o zastřený stav, neboť za obě strany (plátce i zprostředkovatele) jednaly personálně a majetkově propojené osoby. Plátce daně nakonec prodal pozemky jinému kupujícímu, než kterého zajistil zprostředkovatel; zprostředkovatel tedy neposkytl služby, ke kterým se smlouvou zavázal.
Nadto správce zjistil, že ke dni uplatnění odpočtu daně nebyly služby zprostředkování vůbec poskytnuty, neboť výplata provize byla vázána na uzavření kupní smlouvy na koupi pozemků nebo na vypovězení smlouvy. Ani jedna skutečnost nenastala. Vyšlo najevo i to, že výše provize byla stanovena procentem z kupní ceny, avšak u příslušného soudu bylo vedeno sporné řízení ve věci rozlohy prodávaných pozemků, takže ani výši provize nebylo (a není) možné vyčíslit.

Podnikání ze záhrobí

Jistá společnost vykazovala údajné nákupy potravin, a to za desítky miliónů korun. Přitom dodavatelem měla být firma, která neměla žádné zaměstnance a její jediný jednatel byl v době uskutečnění dodávek již dávno mrtev. Daňový odborník tedy konstatoval, že "uskutečnění obchodních operací nebylo provedeným důkazním řízením prokázáno, nebyla tedy prokázána oprávněnost uplatnění nákladů jako nákladů daňově účinných". Výsledkem daňové kontroly nakonec bylo doměření daně z příjmů, a to v desítkách miliónů korun. Plus několik miliónů na dani z přidané hodnoty.
Podobných příkladů je mnoho. Stačí si otevřít internetové stránky daňové správy www.cds.mfcr.cz.