Z ospalé středočeské vesnice Beřovice nedaleko Slaného udělalo golfové hřiště během posledních dvou let velmi zajímavou lokalitu. Za kvalitními fervejemi a greeny sem jezdí čím dál víc lidí. Spolu s tím začal růst i zájem o zdejší pozemky.
"Šest golfistů si tu už koupilo parcely, mezi nimi je i jeden Skot," říká prezidentka zdejšího golfového klubu Jana Jonášová. Podle jejího názoru hráči golfu nejsou žádní chalupáři - pozemky a nemovitosti si pořizují proto, že chtějí mít blízko na hřiště. Touží především hrát, letité rekonstrukce či neustálé zdokonalování chalup v jejich případě nepřichází v úvahu.
V Podbořánkách u Rakovníka podobně investoval Jaromír Cígler, ředitel agentury A.I.S.E., která zprostředkovává výměnu studentů do Spojených států. Žil v Kalifornii, tam začal s golfem, a po návratu do Česka hledal dům v místě, odkud bude mít blízko na hřiště: "Byl jsem si v Podbořánkách několikrát zahrát. Když jsem zjistil, že je tu na prodej chalupa, šlo všechno rychle. Dokonce jsem ani nesmlouval." Vesnické stavení nechal Jaromír Cígler zrekonstruovat a dnes chodí s golfovým vozíkem z domu na odpaliště první jamky pěšky.

060824-hx01a.jpg

Dům? Třeba celý areál
Těch, kteří si přejí bydlet poblíž hřiště, aby nemuseli o víkendu za golfem dojíždět, postupně přibývá. Proto kolem hřišť vznikají více či méně smělé projekty výstavby domů. Anebo rovnou celých areálů jako třeba v jihočeské Nové Bystřici, kde jsou dvě hřiště a na další v sousedním Rakousku je odsud jen několik kilometrů. Nizozemský investor se tady rozhodl postavit na dvě stovky vil, bungalovů a domů ve stylu selských stavení.
"Právě kolaudujeme prvních jedenatřicet domů," říká zástupce developerské firmy investora Nikola Kracíková. Jde o stavby se dvěma až čtyřmi ložnicemi, u některých je sauna a bazén. S pozemkem, který v podstatě jen lemuje dům, se ceny pohybují od 200 do 400 tisíc eur (zhruba šest až dvanáct miliónů korun).
Kdo si tyto nemovitosti kupuje? "Zatím výhradně Nizozemci. Jeden z domů si sice pořídil Čech, ale tomu patřil nedaleký rybník, který s investorem projektu v podstatě vyměnil," odpovídá Nikola Kracíková. Na českou klientelu jsou takové částky přece jen vysoké.
Ceny pozemků v Nové Bystřici díky hřištím rostou. "Čtvereční metr nezasíťovaného pozemku tu stojí stejně jako v sousedním Rakousku, tedy zhruba devět eur," tvrdí jeden ze zdejších golfových trenérů Jiří Šimek. Sám si tu - právě proto, aby měl blízko na tehdy vznikající hřiště - koupil před lety starý dům, který zrekonstruoval.
Další velké projekty se rodí u Berouna, na Konopišti, v Lipencích u Prahy a jinde. Podél větších a perspektivních golfových resortů, které se časem budou rozšiřovat o další hřiště, už developeři skoupili či skupují pozemky. Moc dobře vědí, že pokud někde mají stát třeba dvě osmnáctijamková hřiště vedle sebe, jako je tomu například v Nové Americe u Jaroměře, přilákají sem další zájemce o bydlení. Česko se tak dostává na stejnou podnikatelskou vlnu jako například Portugalsko nebo Španělsko, kde podél hřišť vyrostla doslova nová městečka.

060824-hx01b.jpg

Golf, ale i něco navíc
Přestože se stavební boom kolem hřišť v České republice teprve rozjíždí a nejlepší časy ho ještě čekají, je jasné, že španělských či portugalských rozměrů nedosáhne. Na rozdíl od jihu Evropy zde není tak dlouhá hráčská sezóna. Trvá zhruba od dubna do listopadu. Zatímco na jaře určuje její začátek proschlé hřiště, na podzim první mrazy. Pokud totiž jemně střižená tráva na jamkovištích zmrzne, nemělo by se na ni vstupovat, protože se poláme a zničí.
Některé golfové areály proto rozšiřují nabídku o aktivity, které lze využít i v zimě. Kromě hry na simulátorech - ty už vlastní většina klubů - nabízí například severočeský golfový klub Malevil v zimě bowling, saunu a solárium. U hřiště jsou i koňské stáje a tři restaurace.
"Ceny pozemků tu během posledních tří let vzrostly o polovinu," tvrdí manažer klubu Martin Vávra. Vzhledem k tomu, že hřiště leží v chráněné krajinné oblasti Lužické hory, je výstavba nových domů v okolí komplikovaná. Stavět lze prakticky jen v místech, kde již domy kdysi stály. "Brzy tu už nebude co kupovat, protože zájem o pozemky a chalupy je obrovský," říká Martin Vávra.
"První projekty výstavby domů u golfových hřišť se zrodily kdysi v Americe," uvádí ředitel pražské realitní firmy Hanex Group Frank Hanečák. "Lidé tam rádi hrají golf a nevadí jim delší cestování do zaměstnání. A tak když se po hodinové nebo i delší jízdě autem vrátí z práce domů, jdou si večer ještě na dvě tři hodinky zahrát. Samozřejmě za předpokladu, že bydlí blízko hřiště."
Očekává se, že někteří čeští golfisté se v budoucnu zařídí podobně. Vzhledem k tomu, že projekty na výstavbu domů se rodí u hřišť v okolí Prahy, Ostravy, Hradce Králové či dalších měst, budou bydlet blízko fervejí a jamek trvale a do zaměstnání začnou dojíždět.

Bytové domy: správná investice?
Zatím si však většina movitějších golfistů koupi nemovitosti u hřiště plánuje jako druhé bydlení. Na víkend, případně na dovolenou. Investoři by proto vzhledem ke kupní síle Čechů měli stavět nejen vily, ale i dostupnější bytové domy.
"Postavit menší byty poblíž hřiště, kam se bude jezdit na golfové víkendy a mimo sezónu někam poblíž na lyže, to je šance pro šikovné investory," tvrdí Frank Hanečák. Ti podle něj hodně vydělají na domech s apartmány, o které bude prý bude ohromný zájem.
Někteří lidé si již takové byty pořizují. Podle majitele golfového hřiště na Lipně Eduarda Beneše už koupilo byty v nových domech u jezera několik členů místního klubu. Jeden z nich, Vlastimil Houf z Českých Budějovic, si byt na Lipně pořídil především kvůli tomu, že velmi rád hraje na zdejším hřišti nad krásným jezerem. "Navíc sem v zimě můžu jezdit na lyže do nedalekého Kramolína a v létě se svézt na plachetnici," říká s tím, že v důchodu se k Lipnu hodlá odstěhovat natrvalo. n


Kolik stojí nemovitosti v okolí golfových hřišť?

Je libo golfové hřiště?
Prodám golfové hřiště, zn.: levně. Takový inzerát se čas od času objeví v nabídce realitních kanceláří. Cena těch nejmenších hřišť s devíti jamkami a klubovnou se pohybuje kolem patnácti miliónů korun. Ta velká přijdou na stovky miliónů, což platí zejména pro hřiště stojící v atraktivní lokalitě, jako je Karlštejn nebo Mariánské Lázně.
Zdá se vám i patnáct miliónů za malé hřiště moc a chtěli byste si ho proto raději postavit? Příliš neušetříte. Spočtete-li hodnotu pozemku o velikosti několika desítek hektarů, přidáte terénní úpravy, budování závlahy, stavbu klubovny, nákup speciálního osiva a další nutné výdaje, opět se dostanete k patnácti miliónům korun. A často i výš.
(ma)
Ceny pozemků a domů porostou
Dvacet procent bývá minimum, o které zpravidla vzroste cena pozemku, pokud se v blízkosti postaví golfové hřiště. Tvrdí to realitní kanceláře. Zvýšení však může být i výraznější. Záleží na dopravní dostupnosti z velkých měst, zavedení inženýrských sítí, plynofikaci, občanské vybavenosti v okolí a nabídce dalšího sportovního či kulturního vyžití. Zatímco v Podještědí stojí v blízkosti golfového hřiště metr čtvereční s inženýrskými sítěmi kolem 300 korun, v okolí Prahy už to bývá zhruba 1400 korun.
Pozemky u golfových areálů se stávají velmi výhodnou investicí. "Podle mého odhadu může jejich cena v následujících několika letech vzrůst v průměru až na dvojnásobek," tvrdí Josef Hejduk, majitel realitní kanceláře Real Cheb. Zájem o lokality, kde se mají stavět golfová hřiště, proto rok od roku sílí a ceny se zvyšují.
Pokud někdo vlastní pozemek a chce jej prodat, je pro něj přilehlé golfové hřiště logicky výhodou. A to nejen kvůli vyšší ceně. "Takové pozemky jdou na odbyt rychleji," říká Jana Holubová z realitní kanceláře HK Stavební.
Blízkost golfu přidává i na ceně nemovitostí. "U chat bych navýšení odhadoval zhruba na sto tisíc korun, pochopitelně záleží na velikosti, stavu i okolí," vysvětluje makléř František Šidák z Real-Net reality. Citelné, zhruba dvacetiprocentní cenové rozdíly lze zaznamenat také u rodinných domů. (ma)
Z turistů se stali majitelé
S tím, jak v Česku rostla kupní síla a čím dál víc lidí jezdilo v zimě na golfové dovolené do teplých krajů, přibývalo zájemců o domy u tamních hřišť. Podle Marie Jehličkové z cestovní kanceláře Intercontact zabývající se golfovou turistikou, si Češi nejprve začali pronajímat domy ve Španělsku a Portugalsku. Týdenní nájem vyjde zhruba na sedmdesát tisíc korun, záleží na lokalitě a ročním období. "Ve Španělsku postavili domů podél hřišť tolik, že jejich ceny dnes dokonce klesají," tvrdí Marie Jehličková. A tak si časem někteří Češi takové domy koupili. Zájem roste, nyní už si je pořizují i ve Francii. Tyto nemovitosti často slouží i jako investice. Jejich majitelé je totiž v době, kdy je sami nevyužívají, výhodně pronajmou. (jšt)

060824-hx02.jpg

Golfový klub Nová Amerika u Jaroměře má dvě osmnáctijamková hřiště, a tak zde zájem o stavby nových domů roste. Čtvereční metr pozemků bez inženýrských sítí tady stojí zhruba 700 korun a je pravděpodobné, že se jeho cena zvýší přibližně o dvacet procent.

 

060824-hx03.jpg

V Beřovicích u Slaného se cena pozemků pohybuje podle informací realitních kanceláří od 300 do 700 korun za metr čtvereční, záleží na poloze a vzdálenosti od hřiště. Golf se zde hraje prakticky celoročně. Po skončení sezóny se totiž hráči přesunou pod střechu k simulátorům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist