Příběhy lidí: Jak se žije v bludném kruhu dluhů


Pan Alexandr přišel jednoho dne do společnosti CCB Finance s žádostí o půjčku. V čestném prohlášení však "opomněl" uvést jednu podstatnou skutečnost. Že z jeho platu, který činí asi deset tisíc korun měsíčně, jsou strhávány splátky na půjčky, které mu poskytlo dalších šest různých organizací.
Kolonku žadatel proškrtl s tím, že nic neplatí. Kdyby ve skutečnosti uvedl pravdivé údaje, půjčku u CCB Finance by nikdy nezískal. Takto mu naopak byla bez problémů připsána.

Odstrašující příklad

Příběh pana Alexandra je ukázkovým případem, kam se až člověk může se svými dluhy dostat.
Pan Alexandr totiž současně dluží společnostem GE Money Multiservis, Home Credit, C.U.C. CZ a některým dalším.
Jak se ke všem těmto úvěrům dostal?
Postup byl vždy stejný - zamlčet skutečné výdaje a prokázat pouze čisté příjmy.
Tímto se pan Alexandr dopustil několika úvěrových podvodů a naplnil skutkovou podstatu trestného činu.
Nyní jej čeká nevyhnutelné - soud a nařízení exekuce. Takových lidí jako je pan Alexandr jsou tisíce a neustále přibývají.
Jejich konce bývají velmi smutné a řada z nich pak končí i na ulici - ztratí střechu nad hlavou.
Někteří lidé dokonce svůj osud psychicky nezvládnou a spáchají sebevraždu.
To potvrzuje třeba Hynek Filip ze společnosti Sampa Invest: "Ročně takto skončí asi desítka dlužníků, se kterými jednáme."
Dluhová past je totiž to nejhorší, co může klienta u půjček potkat. Člověk je pak v takové situaci, že již není schopen vzniklé dluhy ze svých příjmů splácet.
Exekuce majetku je pak v podstatě nevyhnutelná. Jakkoliv mohou být takové příběhy smutné, viníkem je vždy jen a jen samotný klient.
Vytloukání klínu klínem - tedy splácení půjčky novou půjčkou pak již není tím pravým řešením. Celý problém se naopak ještě více komplikuje a dluhy dále narůstají.

Rozvod a pád do dluhů

Do dluhové pasti se dostal i bývalý úspěšný podnikatel z Českého Krumlova. V minulosti měl prosperující restauraci, dnes má potíže s exekutory.
V době svého podnikání si vzal sice několik spotřebitelských úvěrů, ty však bez potíží dokázal vždy splácet.
Problém v jeho případě nastal až s rozvodem. Vypořádání majetku jej dostalo na kolena. Postupně se zadlužoval na různých stranách.
Za poslední tři roky čelí třem soudním žalobám - mimo jiné za úvěrový podvod a neplnění vyživovací povinnosti. A kromě toho mu hrozí i exekuce.

Počet exekucí poroste

Celkem loni exekutoři zaklepali na dveře dlužníků, aby jim vzali peníze nebo majetek na úhradu dluhu, ve 270 tisících případech.
Letos by počet exekucí mohl vrůst až na 450 tisíc, odhaduje Hynek Filip.
Dluhy, které podlehnou exekuci, přitom nedosahují nikterak závratných částek.
Tři čtvrtiny z nich představují částky kolem deseti tisíc korun. Jedná se o pokuty policii a dopravním podnikům, účty za elektřinu a telefon, a o dluhy těch, kteří nepřispívali na povinné zdravotní pojištění.
Z nich se podaří exekucemi získat zhruba polovinu.
Pětinu tvoří sumy od sta tisíc do jednoho miliónu. V tomto případě mají exekutoři úspěšnost třetinovou.
A nejméně - pět až deset procent - získají z těch, kdo dluží více miliónů. Loni ze všech skupin vymáhali zhruba 19 miliard korun.