Do titulu své hry Modrá, modrá, modrá vložil ironik Zoltán Egressy slova, která si notuje akrobatka na laně Jahůdka z kočovného maďarského cirkusu Filadelfia. Egressy hru o krachující šmírácké kompanii z blíže nespecifikovaného regionu daleko od Budapešti napsal v roce 2000. 

Českou premiéru v režii Igora Stránského měla hra koncem září ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Na dnešek a následující dva dny jsou ohlášeny reprízy.

Slovácké divadlo už mělo na repertoáru jinou Egressyho hru, s níž autor vstoupil do českého kontextu - o tři roky starší Portugálie. Ironický, místy až černým humorem opatřený pohled na pinožení obyvatel maďarského zapadákova při souběžném jásaní nad tím, že jsme v Evropě, byl také v Česku velmi sebeodhalivý. Takřka ve všech čtyřech divadlech, v nichž se Portugálie hrála (České Budějovice, pražský Činoherní klub, ostravské Národní divadlo moravskoslezské a Uherské Hradiště), pocítili nabádavý tlak zřizovatelů takové destrukce našeho jásání nad vstupem do Evropské unie neuvádět.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se