Volby ovládla nařčení z korupce


Paroubkova exnáměstkyně tvrdí, že její šéf pomáhal "Doleželovu gangu"
Volby rozhodují o vládě, prezidentovi i ústavě

Senátní a komunální volby dnes začínají v dusné atmosféře, velmi podobné té, v níž se odehrávaly červnové volby do sněmovny.
Sociální demokraté tvrdí, že se je ODS ve spojení s částí policie znovu snaží před volbami diskreditovat vykonstruovanou aférou.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek totiž čelí nařčení, že ještě v roli ministra pro místní rozvoj intervenoval ve prospěch skupiny kolem jeho bývalého tajemníka Zdeňka Doležela. Ta podle policie chystala podvod s penězi z evropských fondů.
Paroubkova bývalá náměstkyně z ministerstva Věra Jourová, kterou policie obvinila z příjímání dvoumiliónového úplatku od Doleželovy skupiny, do policejního protokolu vypověděla, že jí do podpory projektu nutil její šéf.
"Ministr Paroubek na mě přímo tlak nevyvíjel, činil tak prostřednictvím svého asistenta Vlasty, který mě opakovaně navštěvoval a žádal o zásah do procesu výběru," tvrdí Jourová v protokolu, který zveřejnil server iDnes.
Paroubek i Martin Vlasta výpověď Jourové důrazně odmítli. "Nikdy jsem v této věci ani přímo, ani nepřímo nevyvíjel jakoukoli aktivitu. Tvrzení paní Jourové musím označit za naprostou lež a pouze se mohu dohadovat, co ji - jen několik hodin před otevřením volebních místností - vedlo k podání této výpovědi," prohlásil Paroubek.
Případ vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, jehož šéf Jan Kubice předložil týden před červnovými volbami do sněmovny poslancům zprávu naznačující údajné propojení špiček ČSSD s mafií.
Paroubek tvrdí, že se Kubiceho útvar spojil s ODS a chce jeho stranu - stejně jako v červnu - zničit. "Tehdy to bylo čtyři dny před volbami. Dnes to je jen den. ÚOOZ už dvakrát předvedl stejný scénář," prohlásil předseda ČSSD.

Souboj o vládu i prezidenta

Senátní volby jsou přitom letos uvnitř politických stran považovány za mimořádně důležité. Jejich výsledek rozhodne nejen o nových senátorech, ale i o příští vládě a prezidentovi. Ve hře stále zůstává i ústavní změna volebního systému do sněmovny na většinový.
Nejobtížnější úkol má před sebou předseda ODS Mirek Topolánek: jeho strana obhajuje nejvíc senátorských mandátů - deset - i silné postavení na radnicích.
Jeho straně (jak ukazují i poslední předvolební průzkumy) se ale tradičně v senátních i komunálních volbách daří. Podle prognózy HN má ODS v horní komoře šanci získat až třináct křesel.
Předpokládaný úspěch ODS by pro Topolánka s největší pravděpodobností znamenal jistotu znovuzvolení do čela strany na jejím listopadovém kongresu.
A Topolánek, zásadní odpůrce velké koalice s ČSSD, pak bude dál trvat na rychlých předčasných volbách; i za cenu podpory KSČM.
Pokušení uzavřít velkou koalici (kterou už otevřeně nabízí Jiří Paroubek) však paradoxně může posílit volební úspěch ČSSD. Stačí, aby získala tři křesla ze sedmadvaceti, která jsou ve hře, a bude mít spolu s ODS v Senátu ústavní většinu. Mohly by tak společně změnit volební systém na většinový, a z české politiky tak fakticky vyšachovat všechny menší strany.
Senátní volby ovlivní i příští prezidentskou volbu. Pokud ODS a lidovci získají dohromady čtrnáct křesel, budou mít sílu zajistit Václavu Klausovi znovuzvolení prezidentem v roce 2008.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist