Jdeme od zápasu k zápasu, každé utkání je jiné. Tradiční fotbalová fráze senátní volby dobře ilustruje.
Výsledky prvního kola sice lec- cos napovídají o konečném skóre, ale druhé kolo mívá často překvapivé výsledky. O budoucím senátorovi totiž rozhodují i voliči, jejichž favorité už vypadli. A právě to, zda tito lidé přijdou k volbám i napodruhé, koho budou volit, či proti komu se vymezí, bude pro konečné výsledky zásadní. I při střízlivém odhadování se však dá říci, že méně než patnáct křesel pro ODS by bylo překvapením.
Oslava před druhým kolem
S výjimkou Zlína prošli kandidáti ODS do druhého kola všude. A i když ČSSD a komunisté vyzývají ke společnému postupu proti "modré totalitě", doporučení stranických sekretariátů na voliče velký vliv nemá.
"Nefunguje to jako v parlamentu, že zavelíte poslancům a oni hlasují, jak chcete," upozorňuje politolog Tomáš Lebeda. Výsledky voleb do Senátu v roce 2004 také dokazují, že strategie "všichni proti ODS" (patrná ve volbách v roce 1998 či 2000) už neplatí. Před dvěma lety do druhého kola postoupilo 26 kandidátů ODS, senátory se jich stalo hned 18.
Nyní může už před druhým kolem pomalu začít slavit devět pravděpodobných budoucích senátorů ODS - všichni čtyři kandidáti v Praze, další v Rokycanech, Teplicích, v Českých Budějovicích, Brně, Litoměřicích a Mladé Boleslavi. Jinde se o vítězství bude ještě tvrdě bojovat. Například o tom, zda na Domažlicku zvítězí Eliška Hašková-Coolidge (za ODS) nad kandidátkou ČSSD Jiřinou Rippelovou, rozhodne jak volební účast, tak to, kam se přikloní voliči původního kandidáta KDU-ČSL a nezávislých. V Chomutově nad původní favoritkou Ivanou Řápkovou (ODS) může zvítězit nezávislý kandidát Petr Skála. V součtu očekávaných jasných vítězství a vyšší pravděpodobnosti úspěchu by tak ODS měla získat patnáct senátorů.
Sázka na jistotu
Lidovci už nyní definitivně vědí, že svých sedm křesel neobhájí. Do druhého kola jim postoupilo šest kandidátů. Se zvolením mohou zřejmě počítat Jiří Čunek ve Vsetíně, Václav Koukal ve Svitavách i Petr Pithart v Chrudimi. Zajímavý duel nabízí Zlín. Tam lidoveckého kandidáta může přeskočit "nezávislá" Jana Juřenčáková.
Ze tří míst, kde komunisté postoupili do druhého kola, má mírnou naději na zvolení jen Josef Zahradníček v Třebíči. Zda může zvrátit lepší výchozí postavení kandidáta ODS Vítězslava Jonáše, o tom rozhodne disciplína sympatizantů ČSSD a hlasy původních voličů lidoveckého kandidáta.
Do rozmezí úspěchu vytyčeného stranickým vedením - pět až devět senátorů - se kandidáti ČSSD zřejmě vejdou, budou však blíž spíše spodní hranici. Postoupilo jich jedenáct a ve všech případech je čekají souboje s ODS. Ani v levicových oblastech, Ostravě, Sokolově či Prostějově, není nic předem jasně vyhráno, stejně tak i v Břeclavi. Sázkou na jistotu je jen Karviná.
ODS tak v Senátu zřejmě znovu posílí. A spolu s ČSSD získá ústavní většinu. Dvě nejsilnější strany by tak samy mohly změnit volební systém. K tomu, aby měla ODS v Senátu prostou většinu, potřebuje uspět ve 14 obvodech. Hlasování o zákonech by pak bylo zcela v režii ODS, stejně jako rozhodování o tom, zda mají být jmenováni ústavní soudci navržení prezidentem. Počet senátorů ODS může být rozhodující i pro prezidentské volby v roce 2008.
Souboje o senátorská křesla
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist