Vyhrává ODS, důvod k radosti má i ČSSD
Důvod k radosti si najde každý. Pro ODS i pro ČSSD jsou jím nyní jak komunální volby, tak výsledky prvního kola voleb do Senátu. Protimluv v tom ale není. Hranici úspěchu má totiž každá ze stran někde jinde. Laťka ODS visí v komunálních i senátních volbách tradičně o poznání výše než laťka ČSSD.
ODS za to mimo jiné vděčí svému silnému zázemí v komunální politice. Právě ze starostů a primátorů se rekrutují senátoři i vládní politici. Sociální demokraté jsou v komunální sféře pozadu. Důsledky pociťuji i v senátních volbách, do nichž těžko shánějí a populární místní osobnosti.
"ODS je svou povahou městská strana. Přitahuje vzdělanější, aktivní lidi, hlavně obyvatele větších měst. Strana se také stává přijatelnější i pro voliče, kteří ji dříve nevolili, už ji nevnímají tak vyhraněně. Za Topolánkova vedení dokáže získávat i skupiny středových nerozhodnutých voličů," vysvětluje politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd UK.
Za současný úspěch vděčí ODS nejen slušně připravené kampani (například v Praze fotografie primátora Béma visí doslova na každém kroku), ale i atmosféře po volbách do sněmovny. Topolánkově ODS se své voliče podařilo přesvědčit o tom, že za neúspěšná povolební vyjednávání může ČSSD, a komunální i senátní volby se snažila prodat i jako referendum o Paroubkovi a "jeho stylu politiky".
ODS nahrálo i několik afér, které se krátce před volbami objevily u lidí spojených s ČSSD. Především pak kauza Doležel, kde vedle pokusu o zpronevěru peněz z evropských fondů mělo jít údajně i o přípravu vraždy šéfa protikorupčního útvaru policie Jana Kubiceho. Právě to ale předseda ČSSD Jiří Paroubek zpochybňuje a označuje za zneužití policejních složek ve prospěch ODS. "Sloužilo to k dvojímu účelu. Jednak znejistit naše voliče, aby nešli k volbám. A to se částečně stalo. Za druhé to mělo vyburcovat voliče ODS. Je to již podruhé stejně zvolený scénář," říká Paroubek.
Do karet ODS v komunálních a senátních volbách hraje i nižší volební účast. "Účast v komunálních volbách se pravidelně pohybuje někde kolem 45 procent. Je to o něco méně než u parlamentních voleb a jsou to zřejmě voliči ČSSD, kdo ve větší míře k těmto volbám nechodí," říká Mlejnek. Zkratka, že nižší volební účast zase nahrává disciplinovaným voličům komunistů, neplatí ani v senátních volbách. "U senátních voleb převažují spíše vzdělanější voliči a lidé s vyššími příjmy," upozorňuje ředitel Střediska empirických výzkumů Jan Hartl.
Úspěch podle ČSSD vypadá skromněji. Stranické špičky si však výsledky pochvalují. "Postup do druhého kola senátních voleb je čtyřnásobně větší než naposledy. Myslím, že můžeme dostat šest sedm mandátů a možná i více," říká Paroubek. Vyzdvihuje i výsledky komunálních voleb ve větších městech. "Procentuelně je to jednoznačný úspěch. Jiná věc jsou mandáty. Tam byla ODS úspěšnější, to je zřejmé, ale to jsme věděli od začátku, že to tak dopadne," říká Paroubek. Vítězná Paroubkova rétorika má své důvody. Slovy o neúspěchu by jen oslaboval svou pozici. Před druhým kolem senátních voleb nechce připustit poraženecké nálady. Ostatně právě konečné výsledky voleb do Senátu budou pro posouzení úspěšnosti podzimních voleb nejdůležitější.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist