Kreditní karta: užitečná, ale nebezpečná


Zájem lidí o kreditní platební karty stále narůstá. Zatímco v polovině roku 2005 jich v Česku obíhalo asi 472 tisíc, k letošnímu pololetí bylo vydáno již zhruba 740 tisíc kreditních karet.
Kreditní platební kartu je možné přirovnat k ohni. Karta i oheň jsou dobrými pomocníky, poskytují užitečné služby. Současně ale, pokud nad nimi ztratí člověk kontrolu, je situace velmi zlá. Tuto kartu by proto měli mít pouze lidé, kteří jsou schopni odolat nahodilým nákupům a nemají problémy se svou finanční disciplínou.

Větší útraty

Všechny platební karty mají jedno společné. Svádějí své držitele k tomu, aby více utráceli. Bezhotovostní placení totiž není tak "bolestivé" jako útrata hotovými penězi (tedy alespoň v daném okamžiku).
Největší nebezpečí však číhá na majitele úvěrových platebních karet. Ty jsou pro nedisciplinované jedince přímo hrozbou. Každé utrácení totiž znamená zadlužování. Pokud klient není schopen splatit úvěr v rámci bezúročného období, čekají ho velmi vysoké úroky (15 až 27 procent ročně).

Co znamená kreditní karta

Kreditní karty nejsou v zásadě ničím jiným než jednou z variant spotřebitelského úvěru. Způsob čerpání je ale vysoce komfortní, takže jejich obliba velmi rychle narůstá. Klient totiž může úvěr čerpat v libovolném okamžiku. Stačí pouze platební kartou zaplatit nebo si vybrat hotovost z bankomatu.
Jinými slovy kreditní karta je spojení úvěrového rámce a platební karty. Oproti klasickému spotřebitelskému úvěru zde odpadá nutnost podávání žádosti o každou půjčku. Majitel karty má stále k dispozici celý úvěrový rámec. Kdy a jak rychle ho vyčerpá, záleží jen a jen na něm.
Kreditní kartu ocení klienti, kteří rádi utrácejí a nelámou si hlavu, že nakupují na úvěr. Pokud zvládají splácet, je vše v pořádku. Určitou výhodou, ovšem draze zaplacenou, je to, že klient může být u kreditní karty stále zadlužen. Nezajímá-li se o bezúročné období, musí každý měsíc zaplatit minimálně jen pět nebo deset procent z vyčerpaného úvěru. V takovém případě ale nastupují ony vysoké úroky.

Bezúročné období

Největším lákadlem vydavatelů kreditních karet je takzvané bezúročné období. Během této doby může majitel karty celý vyčerpaný dluh splatit, aniž by mu banka účtovala nějaký úrok. U většiny kreditních karet je bezúročné období až v délce 45 dní. Maximální varianta u některých karet je až 55 dní. Po tuto dobu má klient poskytnutý úvěr zdarma.
Platí, že záleží jen na klientovi, zda tuto možnost - tedy splacení úvěru v bezúročném období využije, či nikoliv. V opačném případě po uplynutí této lhůty nastupuje úročení vyčerpané půjčky.
Klasické kreditní platební karty, které držitelům nabízejí bezúročné období, v současné době vydává celkem devět tuzemských bank. Jsou jimi ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, HVB Bank, Raiffeisenbank, Citibank, GE Money Bank a BAWAG Bank a Živnostenská banka. Ve všech případech mají zájemci na výběr z embosovaných platebních karet (karty typu Visa nebo MasterCard), které je možné využít i pro off-line transakce. V nabídce bank se ale stále více objevují také elektronické kreditní karty (Visa Electron a Maestro), jejichž cena je nižší.
Cena embosované kreditní karty se odvíjí od toho, zda je její pevnou součástí i cestovní pojištění. Pokud ne, tak minimální roční cena se pohybuje okolo 300 korun. U některých karet je součástí ještě další nebankovní funkce (cobrand). Příkladem mohou být nejrůznější slevové a bonusové programy. Cena takové karty bývá o něco vyšší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist