Část Evropy byla bez proudu
Začalo to v sobotu před půlnocí na severu Německa a následky pocítili až v jižním Španělsku. Výpadek elektřiny postihl až na desítky minut milióny domácností i železniční dopravu, podle včerejších zpráv se ale obešel bez zranění nebo zvýšené kriminality.
"Systém se sesypal jako domeček z karet. Nebyli jsme příliš daleko od celoevropského výpadku," řekl agentuře AFP Pierre Bornard, jeden z ředitelů francouzské elektrárenské společnosti RTE.
Loď a mrazy
Německá firma E.ON včera oznámila, že na vině mohla být rutinní sobotní operace. "Může to mít souvislost s tím, že jsme vypnuli jednu linii nejvyššího napětí v Dolním Sasku, aby tam po řece Emži mohla bezpečně proplout loď," uvedla společnost E.ON. "V minulosti se to obvykle obešlo bez potíží," dodává prohlášení.
Tentokrát ovšem síť v severozápadním Německu zhruba o třicet minut později, kolem půl jedenácté večer, zkolabovala. Zřejmě proto, že lidé si vzhledem k sobotnímu poklesu teplot na nulu přitápěli elektřinou. Mluvčí německé firmy RWE konstatoval, že systém nebyl na podobnou situaci připraven.
Jako první se do tmy ponořil Kolín nad Rýnem a postupně byla zasažena značná část západního a jižního Německa včetně spolkových zemí Bavorsko, Sársko a Hesensko. Výpadky, jež zaznamenala více než polovina německé populace, trvaly od pěti minut do půl hodiny. Přerušen byl i provoz na asi stovce železničních spojů, většinou regionálních.
"Celá panevropská síť náhle neměla dost proudu," řekl mluvčí RWE. Automatický mechanismus totiž spustil posílení dodávek z Francie do Německa. "Celé se to stalo během několika vteřin," upřesnil Pierre Bornard.
Francie je díky téměř šedesáti jaderným reaktorům významným vývozcem elektřiny, jenže o víkendu byla výpadkem postižena údajně nesilněji za desítky let. Kalamita se dotkla pěti miliónů lidí, zejména na východě země, ale také v některých čtvrtích Paříže.
Francouzští hasiči museli odpovídat na desítky telefonátů lidí, kteří uvízli ve výtazích. Nejdelší výpadky se podařilo odstranit po devadesáti minutách. Doplatily na ně rovněž zdejší železnice, zpoždění měly i rychlovlaky.
Celoevropská výzva
Problémy zažily například i belgické domácnosti a dráhy. "Ještě že se to nestalo v pátek večer," ulevil si podle stanice Deutsche Welle mluvčí belgické železniční společnosti SNCB. Výpadky se nevyhnuly některým regionům Španělska - Madridu, východnímu Katalánsku nebo Valencii - a vysadit musely dokonce dodávky elektřiny mezi Španělskem a Marokem.
Některé potíže vyvolaly automatické, preventivní odstávky proudu, k nimž daly podnět počítače. "Jen tak se dalo předejít kompletnímu zhroucení," upozorňuje Bornard z francouzské RTE.
Jak poznamenává agentura AFP, spolehlivost evropského systému dodávek elektřiny podkopává růst spotřeby, na nějž společnosti nereagují odpovídajícími investicemi.
Nejhorší poslední výpadek nastal v září 2003 - začal ve Švýcarsku a až na desítky hodin ponořil do tmy velké části Itálie. Švýcaři víkendovému opakování takových nepříjemností zabránili - omezili dovoz elektřiny z Německa a zvýšili produkci vlastních elektráren, napsal list Neue Zürcher Zeitung.
V Itálii byla v sobotu postižena zvláště severozápadní oblast Piemont, ale výpadek dosáhl i do jihovýchodního "podpatku" poloostrova. A premiér Romano Prodi vyzval k lepší koordinaci dodávek elektřiny na kontinentu.
"Můj první dojem je, že tu panuje rozpor - máme evropské rozvodné linky, ale ne společný úřad, který by na jejich provoz dohlížel. Závisíme jeden na druhém, ale nemůžeme si pomáhat bez centrální správy," cituje agentura ANSA Prodiho po zkušenosti, která podle odborníků mohla vyústit v bezprecedentní pohromu.
Výpadky elektřiny od severu k jihu
Proč k nim došlo
Německá společnost E.ON vypnula linku velmi vysokého napětí kvůli průjezdu lodi na řece Emži. Síť mohla přetížit zvýšená spotřeba elektřiny v domácnostech. Německé úřady nevylučují jako příčinu kolapsu ani napájení sítě větším množstvím proudu z větrné energie, které neprovázelo úměrné snížení podílu z jiných zdrojů.
Kdo byl zasažen
Francie zvedla dodávky proudu do Německa a sama se začala potýkat s jeho výpadky. "Dominový efekt" se přelil do Belgie, Nizozemska, Rakouska, Itálie, Španělska a Portugalska. Podle společnosti ČEZ problémy zřejmě zasáhly i Českou republiku, ale jen okrajově.
Co to vše způsobilo
Bez elektřiny se - většinou méně než na hodinu - ocitly milióny lidí. Policie a hasiči odpovídali na tisíce telefonátů těch, kdo propadli panice. Nebyla však zaznamenána vážnější zranění ani zvýšený počet trestných činů. Železnice musely dohánět zpoždění, která během výpadků nabraly. Zdroj: reuters, ČTK
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist