45vik29.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetla jako první?
Byla to nějaká sovětská knížka o dětech, které jedou autobusem na pionýrský tábor. Na autora ani název už si nevzpomenu, zato si vzpomínám, že jednou z hlavních postav byl chlapeček Igorek, který s sebou vezl želvičku, a já ho tenkrát strašně chtěla za kamaráda... A potom mě úplně okouzlilo Twainovo Dobrodružství Toma Sawyera. Z téhle knížky jsem uměla zpaměti celé dlouhé pasáže.

Co jste četla naposledy?
Knihu Bez ohňů je underground, rozhovor Jana Pelce s Mejlou Hlavsou. Moc se mi to líbilo.


Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
V posledních letech si už kupuju jenom odbornou literaturu a jinak se znovu vracím ke knížkám, které už jsem kdysi četla.

Jakou knihu jste si koupila naposledy?
Včera v noci se mi zdálo od Medarda Bosse. Je to jiný náhled na interpretaci snů.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Mám ráda skoro všechno, snad kromě sci-fi, to moc nemusím.

Četla jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Spoustu. Bergmana - Dobrou vůli, Babelovu Rudou jízdu... Jsem odjakživa bilingvní, takže si čtu v originále své oblíbené ruské básníky, především Puškina a Jesenina... A nedávno jsem byla hodně přepracovaná, tak jsem znovu sáhla po Třech mušketýrech - četla jsem je s velkou chutí a každý den se těšila na večer, až se do nich zase pustím...

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Ohromně to pomáhá k sebereflexi. Kniha dovede provokovat, navodit náladu i působit jako určitý lék. A je to opravdu spolehlivý přítel, který nikdy nezradí.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
To je strašně těžké. Ale odhlédnu-li od odborných, v současné době by to asi byly Morový sloup od Jaroslava Seiferta, Nový Epiktet Jiřího Koláře a Čechovovy povídky.


Kateřina Irmanovová (*1947)
Vystudovala filozofii a psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracuje jako psychoterapeutka a přednáší psychologii na Fakultě sociálních věd UK. S Věrou Chytilovou napsala scénář k jejímu nejnovějšímu filmu Hezké chvilky bez záruky. Jako dítě si zahrála ve slavném Vláčilově snímku Holubice.