Ray Charles, Vic Vogel, Chick Corea, Gary Burton. To zdaleka nejsou všechna slavná jména, která proslavila přes čtvrt století žijící Montreal International Jazz Festival. A také to není všechno, co se ve frankofonní quebecké metropoli děje na poli hudby od tradiční jazzové a rockové hudby přes experimentální divadlo a tanec až po uznávanou Montreal Symphony Orchestra.
Je přirozené, že v takovém muzikantském a kulturním prostředí se může dařit i hudebnímu byznysu a prodeji hudebních nástrojů, třeba i ze zahraničí. Jistě příjemné je zjištění, že do rukou místních muzikantů, do koncertních sálů a na školy se dostávají také výrobky české firmy Strunal.
"Naše strunné nástroje se skutečně dostaly do Montrealu a také do Toronta i do jiných míst v Kanadě," říká Karel Kantor, předseda představenstva a generální ředitel Strunalu. Na kanadském trhu má tento tuzemský výrobce s roční produkcí 50 000 kytar všech modelů, více než 6000 houslí, téměř tisíce viol a až dvou tisíců violoncell a stejného počtu kontrabasů a dalších produktů několik kanadských zákazníků, kteří působí jako velkoobchodníci.
Ve Spojených státech však využívá své dceřiné společnosti Strunal America, která brzy oslaví osmileté trvání.
V obou případech sází firma na strategii dlouhodobého působení na trhu. "To nám umožňuje získat si u našich zákazníků pozici, která usnadňuje vzájemnou spolupráci," vysvětluje Karel Kantor.
Ostatně zkušenosti s kanadskými odběrateli mají obchodníci ze Strunalu velmi dobré. Co je trápí a v čem vidí největší bariéru vstupu na severoamerický trh, je neustále klesající kurs dolaru. "Tento pokles významně ovlivňuje naši cenovou politiku na trhu," podotýká Karel Kantor.

Nepříjemnému kursovému vývoji a také konkurenci se nyní Strunal chce postavit společně s dalšími českými výrobci pomocí klastru Music Czech Made. "Klastr hudební výroby vznikl teprve před několika měsíci a jeho myšlence důvěřujeme. Momentálně je v období schvalování dotace. Pokud se nám podaří tyto prostředky získat, umožní to členům sdružení rozvíjet se v celé řadě oblastí, obchodní, technické i personální," tvrdí optimisticky Karel Kantor.
Nehledě na časově nedlouhou existenci, Music Czech Made se již stačil zúčastnit několika výstav v zahraničí, například v Dubaji, Šanghaji a v Rakousku. Vždyť bez prezentace na takových akcích se jen těžko i v hudební branži dá dosáhnout obchodního úspěchu.
Strunal se mimoto rozhodl podpořit prodej i dalším opatřením. "Kromě klastru hudební výroby rozvíjíme ještě další aktivitu s názvem EEX - European Excellence. Toto označení, které ve formě hologramu ponesou naše nástroje, by nám mělo pomoci uspět na zahraničních trzích. Logem EEX smí být označen pouze hudební nástroj, který byl vyroben v Evropě," poodhaluje strategii firmy Karel Kantor.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist