Úbytek žen ve vrcholovém vedení českých podniků zjistilo i loňské šetření Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Průzkum mapoval situaci v představenstvech, dozorčích radách a ve výkonném vedení 2850 tuzemských společností. Zatímco v roce 2002 bylo ve vedení těchto firem 55 procent žen, o dva roky později jich bylo necelých 41 procent.

Ženy nespěchají

"Člověk si nesmí hrát na to, že práce je prioritní, doba těch šílených workoholiků je pryč," tvrdí Yvona Charouzdová, partnerka tuzemské personální agentury Neumann International. Podle jejího názoru není pro většinu žen cílem kariéra za každou cenu.

S tím souhlasí i Hana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa zodpovědná za obchod. "Ženy postupují do vyšších pozic přirozeným tempem, nespěchají hlava nehlava. Jsou klidnější a to se nakonec projeví i ve výkonu funkce, kde jsou mnohdy spolehlivější než muži," říká Machačová, která se do své nynější pozice postupně propracovala z regionálního ředitelství. Cesta do představenstva jí trvala třináct let. Podmínky kariérního postupu jsou podle ní zhruba stejné pro ženy i muže, ženy ale častěji bojují s předsudky.
Ve společnosti stále přetrvává představa, že žena nemůže řídit velkou firmu, protože je labilnější, bojí se přijmout určitá rizika a je více vázaná na rodinu než muž.
"Záleží na tom, jak dokáže zaměstnání a starost o rodinu zorganizovat. Dnes už existuje řada služeb, které zastanou rutinní domácí práce. Já je nevyužívám, pomáhá mi syn i manžel a například uklízení mám raději než dřív, fyzickou prací si krásně odpočinu," připomíná Machačová.
Zdenka Holcmanová, prezidentka Asociace podnikatelek a manažerek České republiky, je skeptičtější. Nabídka služeb pro domácnost je podle ní stále nízká, navíc se je ženy teprve učí využívat. Na straně podniků přetrvávají vůči ženám tradiční výhrady. Pokud je uchazečka o řídící pozici mladá, očekává se, že bude mít děti, a podnik pak váhá, zda mladá žena zvládne funkci i rodinu.
"Zvyk jednat o byznyse i mimo pracovní dobu v restauracích a na večírcích ženy občas z těchto jednání vylučuje. Neslyšela jsem od muže, že se večírku nemůže zúčastnit, protože jde psát s dětmi úkoly do školy. Od ženy ano," říká Holcmanová.

Zábrany jsou

Určité zábrany jsou i v samotných ženách. I když například odloží mateřství na pozdější dobu, jsou méně agresívní v prosazování sebe a svých schopností. To se projevuje i v odměňování, na stejné pozici má žena většinou nižší plat než muž. Jen málokdy se žena odhodlá trvat na stejném ocenění, jaké by měl muž v její funkci, soudí prezidentka asociace podnikatelek.

Nižší agresivita je na druhé straně předností manažerek. "Ženy se dokážou při jednání lépe vcítit do situace partnera, to je jejich plus oproti mužům. Kvůli tomu firmy na některé pozice, třeba v oblasti péče o klienty, ženy přímo vyžadují," připomíná své zkušenosti z personální práce Yvona Charouzdová z Neumann International.

Proti stereotypům

Větší citlivost ženám přiznává i personální ředitelka automobilky Karosa Alena Kozáková, která byla oceněna jako Manažerka roku 2006 v oblasti lidských zdrojů. "Rozdíly mezi postavením mužů a žen existují, ženy mají více empatie, proto působí například v oblasti marketingu nebo v řízení lidských zdrojů. Ne v nákupu nebo v technologické sféře, kde je výhodou razance a logika mužů," soudí.
Většina manažerek ale umí empatii podle potřeby střídat s razancí, to je pro úspěch v řízení firmy nezbytné. Tak šéfuje sto deseti zaměstnancům Papíren Brno již čtvrtým rokem Sylva Vodičková, která má doma syna a tři dcery. Do křesla výkonné ředitelky postupovala od roku 1989 z cenového odboru přes pozice účetní a posléze finanční ředitelky.
"Já to mám vydřené, nikdo mi nic nedaroval," tvrdí Vodičková. Nejvíce jí vadí stereotypní představy mužů, podle nichž jsou ženy hodnoceny jako problematické, nedokážou vzbudit respekt, nemají vůdčí schopnosti. To vše se nakonec projevuje i v nižších platech žen.
"Osobně jsem se s tím nesetkala, protože naše mateřská firma KRPA Hostinné nerozlišuje mezi muži a ženami, rozhodující jsou schopnosti. Řada manažerek, které znám, má ale jiné zkušenosti," dodává ředitelka papírny.

Pohlaví nerozhoduje

V byznyse není důležité pohlaví, ale schopnosti, o tom je přesvědčen generální tajemník České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.
"Schopnosti jsou pro vedoucí funkci prvořadé, ale je také důležité, aby ve vedení společně pracovali muži i ženy. Ty mají jiný úhel pohledu, mají často lepší intuici než muži a i to jsou vlastnosti nezbytné pro úspěšné řízení firmy," řekl Síkora.
Řídící schopnosti, ideálně skloubené s ženskými přednostmi, plně prokázalo i pětadvacet manažerek, které dnes v listě představujeme.

Nejvlivnější ženy českého byznysu pro rok 2006

Jméno Firma Funkce
1. Alena Ludrovská Cetelem ředitelka pro střední Evropu
2. Olga Girstlová GiTy generální ředitelka
3. Magdalena Souček Ernst & Young partnerka
4. Cornelia Röttger Unilever bývalá generální ředitelka pro ČR a SR
5. Eva Štěpánková Ryor generální ředitelka
6. Vladimíra Glatzová Glatzová & Co zakládající společník
7. Klára Stárková McKinsey & Co partnerka
8. Vladimira N. Papirnik S. S. & Dempsey řídící partnerka pražské kanceláře
9. Birgit Rechberger Henkel generální ředitelka
10. Marie Kovářová Česká pojišťovna náměstkyně generálního ředitele
11. Vlasta Dolanská Poštovní spořitelna výkonná ředitelka banky
12. Jitka Pantůčková Komerční banka výkonná ředitelka pro provoz
13. Andrea Ferancová Wood & Co šéfka akciových obchodů
14. Dita Stejskalová Ogilvy PR Prague ředitelka
15. Marta Šnoblová Top Hotel generální ředitelka
16. Lucie Vorlíčková Vorlíčková & Leitner spolumajitelka a jednatelka
17. Renata Mrázová GDII Czech předsedkyně představenstva
18. Kateřina Forstingerová Moravia Worldwide generální ředitelka
19. Marianna Bradovková Avon generální ředitelka pro ČR a SR
20. Eva Kárníková Diners Club Czech generální ředitelka a jednatelka
21. Mariella J. Delgado Volvo Auto Czech generální ředitelka
22. Barbora Stejskalová T-Mobile ČR personální ředitelka
23. Daria Lamžová Sodexho generální ředitelka
24. Alena Wollerová Česká spořitelna ředitelka úseku lidské zdroje
25. Anna Berdychová Dell Computer ČR jednatelka