Býval to stejný pojem jako český křišťál, české granáty nebo vítkovická ocel. Dnes ale jihočeský grafit patří už jen do pomyslné Síně slávy domácích nerostů. Z trhu ho vytlačily levnější materiály z Číny, Zimbabwe nebo Srí Lanky.
Největší doly v Černé v Pošumaví nebo Českém Krumlově, kde se grafit těžil přes 250 let, jsou zavřené. Podnikatelský život v nich ale neskončil.
V Krumlově, kde se přestalo těžit v polovině roku 2003, nyní Českokrumlovský rozvojový fond, patřící městu, připravuje projekt, který by z dolu udělal další turistickou atrakci. Od správce konkursní podstaty, firmy Grafitový důl, už fond koupil vstupní portály, pozemky s větracími komíny a důlní techniku. Do konce roku chce získat i pozemky a objekty na povrchu, kde by vzniklo zázemí pro turisty.
Časem, s přispěním evropských fondů, i muzeum hornictví. "Prioritu ale má zpřístupnění dolu pro veřejnost. Dojít by k tomu mohlo v roce 2008," říká ředitel fondu Miroslav Reitinger. Když důl před jeho bankrotem otevřeli lidem sami havíři, za rok jich přišlo 20 tisíc. To je pro podnikání zajímavý počet.
V Černé, kde důl Bližná vytvořil rekord v délce nepřetržité těžby grafitu po 43 let, nyní působí společnost Šumavský Pramen. Ta zde od roku 2001 stáčí v hloubi země přírodní pramenitou vodu do vratných plastových barelů. Dnes u těchto velkých balení patří k lídrům trhu.
Ukončení těžby zákonitě pocítily i firmy, které grafit zpracovávaly. I když ne všechny. Zatímco Grafit Netolice činnost omezil na minimum, chemická úpravna v Týně nad Vltavou prosperuje. Ale jen díky tomu, že ji koupil německý koncern Graphit Kropfmühl, který současnou firmu Maziva Týn stoprocentně ovládá. "Rozšířily se tím výrobní i obchodní možnosti, včetně přístupu na zahraniční trhy," říká šéf Maziv Evžen Kroupa. Z Čech se přitom řídí i expanze koncernu ve střední a východní Evropě.
Po kvalitních přírodních grafitech pro high-tech aplikace je stále poptávka. Díky tomu firmě roste obrat, letos už na sto miliónů. Grafit se ale do Týna dováží z ložisek v Asii a Africe.
"Na jihočeský grafit ale experti nezapomínají," tvrdí Kroupa. Nakonec není divu. Československo hlavně díky jihočeským ložiskům bývalo grafitovou velmocí a patřilo mezi největší producenty s pětiprocentním podílem na trhu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist