Chirac otvírá svou "zázračnou pokladnici"
Jsou k vidění na nábřeží Seiny, na honosných bulvárech města i ve slavnostně osvětlených nákupních pasážích. Někteří mají nad hlavou stan, jiní spí "pod širákem", často napříč přes celý chodník, že se jim pěší musí velkým obloukem vyhýbat. Dnes ve francouzské metropoli žije na deset tisíc bezdomovců.
Pařížané si na ně ale zvykli a za normálních okolností by se o nich příliš nebavili. Jenže když je ve Francii zima, k tomu Vánoce a navíc předvolební boj, okolnosti normální již nejsou. Pak najednou své sociální vědomí nalézají nejen občanští aktivisté, ale i prezident.
"Potřebujeme mít opravdové, právně vymahatelné právo na bydlení," řekl ve svém novoročním projevu Jacques Chirac. Není divu, prezident, který se za svých posledních dvanáct let vládnutí o osud bezdomovců nikdy nestaral, je totiž pod tlakem. "Vyzývám vládu k tomu, aby se tímto tématem v příštích týdnech zabývala," dožaduje se.
V příslušném ministerstvu proto vypukly horečné přípravy, během 14 dní chce ministr zodpovědný za bytovou výstavbu, Jean-Louis Borloo, předložit zprávu o bytové nouzi nejchudších Francouzů. A ještě před prezidentskými volbami koncem dubna by pak podle plánu mohlo být právo na bydlení uzákoněno.
Chirac tak zase jednou včas, v době, kdy se rozbíhá horká fáze předvolebního boje, otevřel svou zázračnou truhličku se sociálními sliby. Zkušeností má dost. V roce 1995 například své první volby na post hlavy státu vyhrál s vyhlášením boje takzvané sociální trhlině.
A muž, který se chce stát Chiracovým nástupcem, se z této strategie poučil. Nicolas Sarkozy, kterého zřejmě koncem ledna konzervativní vládní strana UMP zvolí za hlavního kandidáta, se proto snaží jít stejnou cestou. Popularitu si ale Sarkozy získal již vloni, když představil svůj, na domácí poměry nezvykle liberální ekonomický program.
V něm například slíbil, že sníží zadlužení státu a důchodové nároky zaměstnanců ve státních firmách. Také právní nárok na bydlení prosazoval Sarkozy již dříve - loni v říjnu. O tom, jak vážně míněný tento návrh ale je, mnozí pochybují. "Musíme nejdříve počkat, zda se nejedná jen o volební slogan," varoval Patrick Doutreligne z pomocné nadační organizace Abbé Pierre.
Zatímco jinde v Evropě, například v Německu, je právo na sociální bydlení již dlouho uzákoněno, Francii taková legislativní úprava i prostředky na její realizaci chybí. Podle odhadů odborníků by přitom země potřebovala zhruba milion takových bytů.
Obce se ale financování bydlení pro ty nejchudší brání. Především pro města, jako je Paříž, by navíc vzhledem k vysokým nájmům takový úkol zřejmě znamenal nepřekonatelnou zátěž. Přikázat výstavbu takových bytů nemůže stát ani soukromým majitelům domů.
Všichni, kterých se to týká, proto o sociálních slibech v předvolebním boji silně pochybují.
"Před volbami je vždy čas slibů, zima navíc špatné svědomí politiků stupňuje," míní jeden z bezdomovců, který se zabydlel u Canal Saint Martin. "Zima i předvolební boj ale jednou skončí."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist