Co mají společného Jaroslav Míl, bývalý šéf ČEZ a současný předseda Svazu průmyslu a dopravy, a David Vávra, zakladatel Divadla Sklep? Kupodivu je to diplom z nejstarší české technické univerzity ČVUT. Ta dnes oslaví 300 let.

cvut_250x155.jpgRoku 1705 požádal Christian Josef Willenberg císaře, aby směl »vyučovati v umění inženýrském«. 18. 1. 1707 pak císař Josef I. zaslal českým sněmovním komisařům reskript, v němž s návrhem souhlasí.

Při této příležitosti včera udělila i tři čestné doktoráty: prezidentu Václavu Klausovi, šéfovi společnosti Skanska Stuartu Grahamovi a vědci Josefu Kittlerovi.

Důstojníci i manažeři
Branami školy prošel za tři století téměř milion studentů. Původně však s výukou na tehdejší Stavovské inženýrské škole začínalo jen devět posluchačů. Vyučovalo se v bytech profesorů a první absolventi se uplatnili jako důstojníci ve vojenských službách.
Dnes patří technická univerzita s 23 tisíci studenty, sedmi fakultami a třímiliardovým rozpočtem k dobře prosperujícím institucím s kvalitním vědeckým výzkumem. Její absolventi jsou vidět na předních manažerských a vědeckých postech.
"Máme budoucnost. Technika se stále vyvíjí a špičkových odborníků je stále nedostatek," myslí si rektor Václav Havlíček.

Dostuduje jen málo lidí
Získat diplom z ČVUT je tak pro mnohé absolventy vstupenkou do prosperujících firem a na manažerské pozice. Skoro tři čtvrtiny absolventů nacházejí největší uplatnění ve stavebních a strojních odvětvích. Více než polovina studentů pracuje na vedoucích pozicích, 16 procent z nich jsou vrcholovými manažery.
"Na takové pozice vás sama škola nepřipraví. Dá vám odbornost a hlavně schopnost samostatně řešit problémy. Dveře ve firmách ale máte otevřené," říká Míl.
Dostat se na školu není těžké. Zatímco v přijímacích testech na humanitní obory Univerzity Karlovy uspěje necelých 40 procent zájemců, na ČVUT je to i dvakrát více. Techniku však dostuduje malé procento z nich.